Vozači koji planiraju putovanje automobilom u države zapadne Evrope moraju dobro da paze.
Starijim putničkim vozilima zabranjen je ulazak u neke gradove, a predviđena je i visoka kazna od nekoliko desetina do nekoliko hiljada evra.
Štaviše, na nekim mjestima nećete ostati nekažnjeni ni sa najnovijim dizel automobilom.
U Berlinu ima mesta sa potpunom zabranom vozila na dizel Za putovanje u mnoge evropske gradove biće vam potrebna posebna vinjeta. Naravno, ne besplatno i dobićete ga samo ako imate relativno nov automobil.
Bum u prodaji električnih automobila nije samo rezultat rastuće ljubavi prema životnoj sredini, već i činjenice da uskoro neće biti moguće koristiti automobil sa unutrašnjim sagorijevanjem. U mnogim dijelovima Evrope dizel automobili, čak i oni koji ispunjavaju najviše standarde emisije (Euro 6), već su zabranjeni. Mislim, možete ući u te zone bilo kojim kolima, ali morate uzeti u obzir veliku kaznu.
To su takozvane plave zone, odnosno zone zabranjenog ulaska za dizel vozila. U Njemačkoj se uvode privremeno ako se u određenom gradu prekorači norma za izduvne gasove i prašinu u vazduhu.
U stalne "zelene zone" i dalje ćete ulaziti sa dizelom, ali samo u one sa odgovarajućom zelenom vinjetom, koja se trenutno dodeljuje automobilima proizvedenim poslije oktobra 2006. sa izduvnim standardom Euro 4.
Koje su kazne ako zanemarite zabranu i uđete bez odgovarajuće vinjete?
U Njemačkoj se, u nedostatku vinjete, izriče kazna od 80 evra, u Francuskoj od 68 do 450 evra, u Belgiji od 150 do 350 evra, navodi green-zones.eu. U Austriji i Danskoj postoje zabrane, ali one se odnose samo na kamione i kombije.
Ako nemamo novi automobil propisan zakonom, takav odmor može da bude veoma skup. Ove kazne se mogu izbjeći.
Postoje posebne aplikacije za praćenje puteva u smislu „ekološke efikasnosti“, kao što su zelene zone, koje omogućavaju slobodan pristup pojedinačnim korisnicima. Zahvaljujući tome možemo planirati putovanje izbjegavajući osjetljiva područja. Možemo kupiti i vinjetu unaprijed.