Предности и мане

Дојаве о радарима преко Вибера - да ли је легално

  • Извор: РТС
  • 03.10.2023. 07:10

Више хиљада возача су чланови Вибер група у којима се размjењују информације о дешавањима на путу. Размјењују се и информације о томе гдје су радарске контроле. Да ли је то по закону и да ли су због тога возачи дисциплинованији?

Модерне технологије омогућиле су возачима да, не само преко обавјештења која емитују поједине радио-станице, већ и преко апликација сазнају распоред надзорних камера, радара и саобраћајних патрола.

"Апликацију која на територији Србије показује гдје се тренутно налазе полицијске патроле преузело је преко пола милиона корисника. С обзиром на то да је годишња претплата 3.000 динара, врло лако долазимо до тога да та апликација за једну годину заради више од 12 милиона евра. У појединим апликацијама могуће је унијети информације о ономе што се тренутно дешава, на примјер гдје је гужва, рупа на путу или на ком споредном путу се налази полицијски ауто", рекао је Дамир Окановић из Комитета за саобраћај.

Језива анализа: Шта би се догодило да свијет остане без интернета?

Језива анализа: Шта би се догодило да свијет остане без интернета?

Вибер групе, које броје и по више хиљада чланова, непрестано размјењују поруке о контроли саобраћаја. Возачи са којима је разговарала екипа РТС-а знају за те апликације.

Ако возачи смањују брзину зато што знају да су полиција, радар или камере у близини, те апликације могу бити корисне. Међутим, проблем је то што и они који не поштују прописе на тај начин сазнају како да избјегну контролу.

"Проблем је што неко ко попије више него што би требало, када доносе одлуку да ли ће ипак да сједне за волан или ће можда да узме такси или неки други сервис, просто види на апликацији гдје се налазе полицијске патроле и онда донесе одлуку да неким путем гдје полицијских патрола нема дође од тачке А до тачке Б. Дакле, проблем је што такве апликације охрабрују пијане, охрабрују дрогиране возаче да сједну за волан, а постоји проблем из аспекта општег криминалитета, а то је што је онда онима који се баве крађом моторних возила, који се баве преносом наркотика и осталих забрањених материја, што користе такође то за извршење кривичних дјела", истакао је Окановић.

Сенатор, супруга и двоје дјеце погинули у паду авиона

Сенатор, супруга и двоје дјеце погинули у паду авиона

Поједине европске земље забраниле су коришћење ових апликација, али то у Србији није незаконито. И полиција има праксу да објави на којим путевима ће се контролисати саобраћај.

"Ту се не објављује тачна локација и тачно вријеме. С друге стране, постоје полицијске патроле које се не баве снимањем, већ искључиво алкотестирањем или дрогатестирањем, и они нису обавезни да објаве гдје ће и у које вријеме вршити алкотестирање", навео је Окановић.

И Саобраћајна полиција се слаже да ове групе и апликације могу бити корисне.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 17:00 Одметница (12+) (Р)

    Одметница (12+) (Р)

  • 17:50 Револуције 1917 (Р)

    Револуције 1917 (Р)

  • 18:20 Емисија: Народ прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.