Bugatti Chiron može da se sakrije u mišju rupu, jer ova Lada ima najveću vazdušnu kočnicu koju smo ikada vidjeli.
Šalu na stranu, ekipa sa kanala Garage54 ponovo je eksperimentisala, i to sa aktivnom aerodinamikom, a ovaj put su stvarno otišli korak dalje.
Koncept aktivne aerodinamike nije novost kod automobila. Jedan od prvih modela koji je koristio ovu tehnologiju je Porsche 959 iz 1986. godine, a sada imamo automobile kao što je Zenvo TSR-S čiji zadnji spojler konstatno mijenja poziciju u krivinama radi boljeg prianjanja.
Koncept aktivne aerodinamike takođe može da pomogne prilikom kočenja, a ovaj princip smo vidjeli kod modela Bugatti Veyron i Chiron. Tada se zadnji spojler prebacuje u uspravnu poziciju i funkcioniše kao vazdušna kočnica, ali ekipa sa kanala Garage54 smatra da bi i krov Lade 1600 mogao da posluži na isti način. Dohvatili su se testera, alata za zavarivanje, i nekoliko hidrauličnih djelova kako bi pokušali da otkriju da li je ovo moguće.
Uostalom, pogledajte i sami kako to izgleda:
Ovo nije prvi put da nas kanal Garage54 oduševljava svojom inovativnošću. Prvo su presjekli motor na pola da bi vidjeli da li će i dalje da radi, a zatim su i napravili najbrži mehanizam elektronskog podizanja prozora.
Što se tiče najnovijeg, a možda i najluđeg poduhvata do sada, finalni proizvod izgleda zanimljivo ali možda malo i opasno. Ipak, momci su uspjeli da odrade par test vožnji, a voditelj Vlad je rekao da unutar kabine postane vrlo hladno kada se aktivira vazdušna kočnica. Doduše, ipak je možda bolje da su ovaj eksperiment isprobali tokom ljeta.
Što se tiče efikasnosti vazdušne kočnice, donekle je bila uspješna. Ipak, postoji rizik da krov jednostavno odleti pri većim brzinama. Prema njihovim riječima, ovaj eksperiment nije još uvijek u potpunosti završen, pa će se nastaviti rad na aktivnoj aerodinamici ove Lade.