Превара

Гдје су највеће казне за враћање километраже?

  • Извор: Мондо.рс
  • 08.02.2024. 07:58

Манипулација бројачем километара честа је пракса на тржишту половних возила, проузрокујући финансијске губитке како превареним купцима, тако и државама. Компанија carVertical, специјализована за аутомобилске податке, спровела је истраживање у 22 земље Европе и Сједињених Америчких Држава како би сазнала како локалне владе третирају превару с километражом и каква законодавства се примењују

Изгледа да се ставови према превари с бројачем километара значајно разликују међу различитим земљама: од недостатка законодавства до максималне новчане казне од 300.000 евра у Француској.

Румунија такође нема специфичне законе за манипулацију бројачем километара. Локални закони обухватају све врсте превара, а манипулација километражом је једна од њих. У Мађарској, преваранти могу бити кажњени затвором до једне године, преносе Vrelegume.rs.

Не постоји јединствен систем закона за превару с бројачем километара

За поређење, 7,8% возила провјерених у Румунији на carVertical имало је превару с бројачем километара, 5,3% – у Србији, и 6,1% у Мађарској, што указује да тренутно законодавство не одвраћа починиоце од манипулације километражом.Већина испитаних земаља примјењује новчане казне, па чак и затворске казне за превару с бројачем километара, али нису све озбиљне у вези са овим злочином.

Објављен снимак Новака Ђоковића како цијепа мајицу

Објављен снимак Новака Ђоковића како цијепа мајицу

У Пољској, преваранти могу добити затворску казну до пет година, у Чешкој – двије године, Литванији – двије године, Француској – двије године, Шпанији – 3,5 године, Италији – три године, и Њемачкој – једну годину.

Највећа казна у Хрватској

Хрватски закон враћању километраже третира као кривично д‌јело преваре. Починиоци могу добити казну затвора од шест мјесеци до пет година, док је за остваривање значајних прихода од враћања километраже могуће добити казну од једне до осам година затвора, што је и највећа могућа затворска казна у свим испитаним државама.

Кошаркаш Мајамија изазвао стравичну несрећу, жртви ампутирана нога

Кошаркаш Мајамија изазвао стравичну несрећу, жртви ампутирана нога

У Србији такође не постоји посебан закон који се директно односи на враћање километраже. Међутим, Кривични закон укључује кривично д‌јело преваре које се јасно односи на ову врсту д‌јела. У БиХ се враћање километраже такође третира као превара.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Црна Гуја

    Црна Гуја је хумористична серија у четири сезоне и више засебних епизода говори о животу Едмунда Црне Гује.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.