Британска научница, Пенелопа Хорлик, доживјела је невјероватну сагу са својим Поршеом 911 моделом из 1997. године, који је оставила на поправци, а механичар јој га је вратио тек након 11 година.
Окружни суд у Лондону додијелио јој је одштету у износу од 114.000 фунти (око 136.000 евра) након што се испоставило да механичар никада није завршио договорени посао.
Све је почело 2010. године, када је Хорлик оштетила доњи дио свог Поршеа 911 Тарга, модела са 3,6-литарским мотором, преласком преко рупе на путу. Аутомобил је постао неисправан, а уље је цурило из мотора. Хорлик је ангажовала механичара Џаџивана Џалија, власника сервиса ЈЈ Инжињеринг, који је пристао да обави поправку за 9.000 фунти.
Међутим, мјесеци су пролазили, а аутомобил није био враћен. Механичар је стално одлагао испоруку, тврдећи да је сада потребна комплетна генералка мотора и да му Хорлик дугује новац за додатне трошкове и складиштење. Током година, комуникација је постала напета, а власница је на крају 2014. купила други аутомобил како би замијенила Порше.
Суд пресудио у корист власнице
Хорлик је 2022. одлучила да се обрати суду како би повратила свој аутомобил. Неколико дана касније, Џали је вратио аутомобил, али је Порше био без мотора и мјењача, што је додатно погоршало ситуацију. Због тога је научница поднијела тужбу за кршење уговора, а суд је стао на њену страну, додијеливши јој значајну одштету.
Суд је закључио да механичар није обавио посао са "разумном пажњом и вјештином", те да аутомобил није никада поправљен, упркос тврдњама о додатним радовима. Пенелопа Хорлик сада чека додатну одлуку суда о каматама, правним трошковима и могућности жалбе од стране механичара.
Овај случај показује како једно наизглед рутинско поправљање аутомобила може да се претвори у дугогодишњу борбу са судским епилогом.