Већина новијих аутомобила има интегрисане “паметне” функције које наизглед продужавају вијек возила и његових виталних компоненти. Међутим, за једну од њих аутомеханичари тврде да чини управо супротно и да би требало искључити је.
Један од најпознатијих аутомеханичара на свијету, Скоти Килмер, на својим налозима на друштвеним мрежама често дијели корисне савјете о одржавању четвороточкаша. Његови трикови до сада су помогли милионима власника аутомобила, а посљедњи који је подијелио тиче се свих који возе новија кола.
Сигурно сте примјетили како се новији аутомобили аутоматски гасе када вас “ухвати” црвено свјетло на семафору или када се паркирате на паркинг мјесто. Испрва ова функција може изгледати као корисна, будући да се тако штеди гориво. Међутим, у стварности је ово јако лоше за мотор аутомобила. Коришћење такозване старт/стоп технологије може убрзати хабање виталних дијелова мотора са унутрашњим сагоријевањем (односно, “бензинаца” и “дизелаша”) и проузроковати кварове који могу бити веома комплексни и скупи за сервисирање. Како би се хабање елемената мотора превенирало, аутомеханичар Скоти Килмер предлаже потпуно деактивирање ове функције на савременим аутомобилима. По његовом мишљењу, ово је можда и најгоре рјешење које су произвођачи имплементирали у возила новије генерације.
Због чега је старт/стоп технологија лоша по аутомобил?
Како је објаснио у једном од коментара на видео-снимку који је подијелио, технологија старт/стоп штети мотору много више него када он непрекидно ради. Разлог за то јесте што се мотор највише хаба управо приликом стартовања, што се са укљученом функцијом дешава и по неколико десетина пута током само једне вожње! Међутим, како је и сам истакао, произвођачи аутомобила ову функцију нису имплементирали случајно, нити “из најбоље намјере”, већ како би власнике возила натјерали да своје четворочкаше мијењају брже. Наравно, укључена старт/стоп технологија неће уништити мотор одмах након 5 дана или 5 мјесеци, али је сасвим сигурно да се њеним коришћењем радни вијек скраћује, у неким случајевима и дворстуко.