Problema s niskim temperaturama imaju i vozači, posebno oni koji voze dizele. Nerijetko se događa da automobili teško pale ili uopšte ne upale. S nekoliko jednostavnih trikova, to se može izbjeći.
Niske temperature smetaju i automobilima. Neugodne zvukove rijetki žele čuti. Uzrok - kristali. I to oni koji dolaze iz parafina.
U dovodu goriva se prilikom niskih temperatura pojavljuje parafin, on se taloži i začepi dovod goriva.
Ukoliko dizel zaledi, nije kraj svijeta. Automobil bi trebalo ugrijati, pregurati na toplo mjesto, eventualno promijeniti filter goriva i nasuti svježe gorivo.
Šta se događa s automobilom na minus 20°C?
Jedan od načina na koji možete riješiti hladnoću u vašim rezervoarima je da u njega stavite aditiv koji će spriječiti smrzavanje goriva.
Vozači benzinaca, sigurniji su pri niskim temperaturama.
Kod benzinaca je najbitniji dobar akumulator i, naravno, da je antifriz u automobilu.
Bez obzira na hladnoću, pravilno održavanje može vas spasiti velikih muka, ali i dodatnog neželjenog troška.
Šta uraditi kada vam zaledi ručna kočnica u automobilu
Većina vozača će, kad se zaustave, odnosno parkiraju automobil, aktivirati ručnu kočnicu. Mnogi nemaju mogućnost da ostave vozilo u garažama, a na otvorenom treba računati i na vremenske (ne)prilike.
Jedna od njih je zimska hladnoća, koja stvara brojne probleme – na primjer, može vam zamrznuti ručnu kočnicu.
Ponekad će se zamrznuti kabal ručne kočnice, a može se zamrznuti i mehanizam koji drži točkove, odnosno površina kočione obloge i disk ili bubanj.
Glavni krivac je nemar, odnosno oštećenje na takozvanom “bužiru”, zaštitnom omotaču sajle. Kada prljavština i voda prodiru u sajlu odatle se vremenom slivaju u doboš kočnice. Kada dođe zima i temperature padnu ispod nule, voda u sajli se zaledi i ko uveče povuče ručnu kočnicu ujutro će teško pokrenuti vozilo. U ekstremnim slučajevima, kada su i doboši puni tečnosti, dešava se da se obloge zalede i ostanu zalijepljene za ivicu bubnja bez obzira na to što ručna kočnica uveče nije podignuta. Opruge unutar doboša, koje u normalnim okolnostima razmiču pakne, jednostavno nisu dovoljno jake da ih odlijepe i tada je gotovo nemoguće krenuti.
Zamrzavanja kočnice osjetićete ako vratite ručicu kočnice bez većeg otpora, odnosno ako osjetite da je napetost u ručici kočnice popustila.
Za takve slučajeve mnogi savjetuju da automobil pokrenete i tokom vožnje pokušavate da „razradite“ ručnu kočnicu. No, savjet stručnjaka je da ovo ne pokušavate jer rizikujete da se usljed trenja zapale zadnje pakne čime praktično ostajete bez zadnjih kočnica i svaka dalja vožnja postaje veoma rizična. Takođe, možete probati i vožnjom napred-nazad koja će u nekim slučajevima odblokirati kočnice.
Jednostavno, krenite lagano (ali zaista lagano), naprijed – nazad. Po nekoliko centimetara – da ne oštetite kočioni sistem. Ponovite to nekoliko puta.
Najbolji, i praktično jedini način da ponovo pokrenete automobil bez negativnih posljedica je da ga utoplite, što ćete najlakše uraditi u nekoj garaži.
Ne otpusti li kočnica, ako ste kod kuće naravno, pronađite produžni kabal i na njega spojite fen za kosu. Duvajte topli vazduh u točkove koje drži kočnica – obično je to zadnji par točkova, i to bi trebalo biti dovoljno da ona otpusti ledeni stisak.
Kako otvoriti zaleđena vrata na automobilu?
Zimsko vreme i niske temperature neretko mogu dovesti do toga da se vrata na automobilu zalede. Kako ne bi došli u situaciju da se borite sa vratima, postoje načini da se taj problem jednostavno riješi.
Prvo probajte da se oslonite na vrata svojom težinom i gurnete ih što jače. Taj pritisak bi mogao da slomi led koji se uhvatio oko vrata i omogući vam da ih otvorite.
Možete iskoristiti i toplu vodu kako bi otopili led na vratima automobila. Napunite odgovarajuću posudu toplom vodom i polijte po ivici vrata i po bravi. U zavisnosti koliko je debeo led koji se uhvatio, možda će trebati više tople vode. Vodite računa da se ne opečete prilikom odmrzavanja toplom vodom, kao i da vrela voda u kontaktu sa veoma hladnim staklom može da dovede do pucanja stakla. Pokušajte da polomite led tako što ćete probati da otvorite vrata. Ukoliko je to još uvijek nemoguće, ponavljajte postupak. Takođe, probajte da odlomite led pomoću grebača za led ili neke druge slične alatke.
Jedno od rešenja, svakako može da bude neko sredstvo za odmrzavanje leda koje ćete poprskoti po vratima. Takva sredstva u sebi imaju hemikalije koje omogućavaju topljenje leda. Količina sredstva koju ćete potrošiti i vrijeme za koje će se led otopiti zavisi od debljine leda. U prosjeku, trebaće vam desetak minuta da odmrzivač otopi led dovoljno da možete da otvorite vrata.
Ukoliko ste u mogućnosti, za rješenje ovog problema možete iskoristiti i fen za kosu. Dovoljno je da vruć vazduh usmjerite na zaleđene delove i na taj način topite led. Najbolji efekat ćete postići ako fen podesite na maksimalnu temperaturu.
Savjeti:
Spriječite smrzavanje na automobilu tako što ćete poprskati sprej protiv zamrzavanja, glicerin ili neko drugo uljano sredstvo na kedere prije nego što nastupe niske temperature.
Postoje fenovi koji su na baterije, pa je preporučljivo da koristite takve umesto električnih, ukoliko ih koristite za odmrzavanje leda na automobilu.
Ponekad nije cijeli auto zaleđen. Prije nego počnete sa odmrzavanjem, provjerite i druga vrata na automobilu, pa ako mogu da se otvore, probajte da ona koja su zaleđena otvorite sa unutrašnje strane.
Tečnost za šoferšajbne je dobra zamena za sredstvo za odmrzavanje jer u sebi sadrži alkohol koji omogućava topljenje leda.
Vodite računa sa toplom vodom kako se ne biste opekli, ali i vrela voda u kontaktu sa veoma hladnim staklom može da dovede do pucanja stakla. Dobro procijenite temperaturu i mjesto koje polivate.
Kada pokušavate da odlomite led sa automobila, pazite da ne oštetite lak.