Manipulacije već u prvim danima kontrolog brojanja glasova. Nula za Milorada Dodika, na biračkom mjestu gdje je osvojio 157 glasova za Predsjednika Republike Srpske, itetkako je stvorilo sumnju u regularnost cijelog procesa. Da li je nemar ili klasična izborna prevara, tome bi teško mogli da presude sudovi. Brojanje se vrši na teritoriji drugogo eniteta. Zato, ako izborne prevare za nivo predsjednika Republike Srpske i bude, onaj koji to krivično djelo izvrši ne podliježe zakonu Federacije BiH, kažu stručnjaci.
"To je klasičan oblik izborne prevare falsifikovanjem izbornog rezultata na jedno izbornom mjetu. Jer se tu neistinito prikazuje taj podatak. I to jeste nešto što je nešto što je veoma ozbiljno. Ne mogu da vejrujem da se takva greška potkrala usljed nemara", kaže Milan Blagojević, profesor Ustavnog prava.
Ništa više ne bi moglo ni pravosuđe BiH, kažu stručnjaci. Tužilaštvo BiH bi reagovalo samo onda kada se radi o falsifikovanju rezultata za nivo BiH. Pravnici smatraju da je baš zato smišljen scenario u kojem će se glasovi brojati baš u Sarajevu.
"Je l' vi mislite da bih ja mogao da povjerujem Centralnoj izbornoj komisiji ovakvo kakva jeste. Zašto to brojanje nije izvršeno u Banjaluci. Ovdje se radi o izborima za predsjednika Republike Srpske. Hoće da to bude baš u Skenderiji, tamo gdje je bio logor za Srbe. I da se na neki način dodatno ponize institucije Republike Srpske. Da kažu BiH vam je država ostalo je priča za narodne mase. Dakle, moguće su manipulacije i one se sigurno dešavaju", kaže Vitomir Popović, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
A manipulacija je, kažu stručnjaci, i samo kontrolno brojanje glasova. U CIK-u se pozivaju ne nametnute odluke Kristijana Šmita, ali ih čini se, ne tumače ispravno.
"Tu piše kad postupa po službenoj dužnosti. CIK može da naloži Centru za prebrojavanje glasova da preduzme mjere radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti. Tačka. To je doslovno tekst onoga što je Šmit privatno rekao. Dakle, čak ni Šmit na koga se pozivaju i neistinito informišu javnost njima nije dao pravo da mogu da donesu ovakvu naredbu", kaže Blagojević
A naredbu su donosili u dva navrata, tako što su demantovali sami sebe. Nakon što su naložili ponovno brojanje, javnost su zbunili novim terminom- kontrolnim brojanjem glasova.