Kondenzator klime važan je dio u sistemu hlađenja, oblikovan je za što bržu predaju toplote, uvijek je smješten iza kompresora u automobilu ili pored ili ispred hladnjaka rashladne tečnosti za motor te je takvog oblika da lako propušta obilnu vazdušnu struju. Današnji kondenzatori su najčešće pločasti i aluminijski te imaju mikrokanale i limena krila.
Toplota iz automobila zapravo se predaje vanjskom zraku preko kondenzatora klime. On radi na sljedećem principu – para koja ima visoki pritisak, ulazi u kondenzator koji vrši prinudnu ventilaciju i na taj način paru kondenzuje na temperaturu koja je u okolnoj sredini te se para pretvara u tečnost koja je visokog pritiska.
U kondenzatoru klime nalazi se rashladno sredstvo koje je u gasnom stanju, a u ovaj dio dolazi iz kompresora klime. Zapravo je zadatak kondenzatora klime da plin pretvori u tečnost.
Tečnost koja se tako stvara takođe ima visok pritisak i takva tečnost dalje nastavlja teći rashladnim sistemom i hladiti. Kako bi hlađenje bilo što efikasnije, postoji i ventilator čije je mjesto ispred kondenzatora i koji zapravo raspršuje ohlađeni vazduh. Nažalost, ventilator je smješten na udarnom mjestu i zbog toga ga često udaraju kamenčići ili insekti pa se može pokvariti. Ventilator kondenzatora je veoma bitan za performanse klima uređaja, a najvažniji je kada su velike gužve i kada je ventilator zapravo jedini način pomoću kojeg se kondenzator može ventilirati, čime se omogućava normalan rad klima uređaja.
U globalu možemo reći da je kondenzator vrsta uređaja koja plin pretvara u tečno stanje, dakle mijenja agregatno stanje, a suprotno od kondenzatoru je isparivač. Kondenzator na automobilu još se u narodu često naziva i kiler.
Kao i svakim drugim dijelom na vozilu, tako je i klimu te njen kondenzator bitno redovno provjeravati. Neke od dijelova auto klime potrebno je provjeravati svakih 12 mjeseci, a neke svake dvije godine. Svako vozilo i tip ima specifičan kondenzator i zato je i provjeru i eventualnu zamjenu bitno napraviti u ovlaštenom servisu.
Rad svakog klima uređaja osnovan je na kružnom procesu plina koji kruži u zatvorenom sistemu i zatvorenom ciklusu i pri tome mijenja agregatno stanje. Osnovni dijelovi sistema klime su isparivač, kondenzator i kompresor, te svaki ima svoju funkciju. Plin u tečnom stanju prvo ulazi u isparivač i koristeći toplotu iz vazduha ekspanduje se. Kada prođe isparivač, gas stiže u kompresor u kojem se u isto vrijeme povećavaju i pritisak i temperatura. Tako se stvara gas koji ima visoki pritisak i takav stiže u kondenzator u kojem se gas pretvara u tečno stanje te se pomoću ventilatora dobijeni ohlađeni vazduh raspršuje i hladi kabinu vozila.
Vozači najčešće odlaze stručnjaku za auto klime tek kada ona prestane raditi ili kada ne radi dobro. Kao što se i može zaključiti, za njeno pravilno funkcionisanje potreban je plin, a zanimljivo je znati da se svake godine izgubi od tri do osam posto plina, što svakako treba imati na pameti ukoliko već jako dugo niste provjeravali stanje auto klime u svom vozilu. Prilikom redovnog servisa klima uređaja ispušta se staro ulje, a rashladno sredstvo se važe, oslobađa vlage i po potrebi nadopunjuje. Takođe se može dodati i kontrast u slučaju da klima pušta, kako bi se vidjelo gdje pušta, a jedno od mogućih mjesta puštanja je upravo kondenzator, piše "Silux.hr".