Nalijetanjem na rupu, oštre ivice asfalta mogu isjeći pneumatike, a na njima se mogu pojaviti i takozvana "jaja" - ispupčenja nastala usljed istezanja gume.
Felne, na koje se montiraju gume, se zbog neravnomjernog raspoređivanja mase vozila i samog udarca mogu deformisati, što dovodi do težeg upravljanja vozilom.
Pored guma i felni na udaru je, u svakom smislu te riječi, i kočioni sistem automobila, odnosno pločice i diskovi: pločice se brže habaju, dok se diskovi, baš kao i felne, mogu iskriviti i izgubiti svoju osnovnu funkciju.
Sistem oslanjanja vozila je takođe ugrožen
Sistem oslanjanja vozila, koji između ostalog čine kugle, silen blokovi, spone, amortizeri i opruge takođe je jedna od najčešćih "žrtava" loših puteva. Razlog za to jeste što je ovaj sistem zapravo direktno zaslužan za našu udobnost. On je odgovoran za to da sve neravnine (uključujući kako rupe, tako i ispupčenja) na putu budu što je moguće više amortizovane, odnosno ublažene, tako da ni vozač ni putnici ne osjete gotovo ništa.
Zbog neravnina na putu može nastradati i upravljački sistem
Glavni zadatak sistema za upravljanje vozilom jeste precizno usmjeravanje automobila. Osim volana, koji je najočiglednija komponenta ovog sistema jer se nalazi tik ispred vozača, postoji i niz drugih elemenata, poput letve volana, zupčanika, zupčaste letve i slično. Upravljački sistem je posebno osjetljiv na udarce nastale usljed prelaska preko neravnina na putevima, a samo trenutak nepažnje dovoljan je da neka od komponenti naprsne ili potpuno pukne, a život svih u kolima nađe u opasnosti.