Еvropska unija je uvela visoke carine na kineske električne automobile nakon što je utvrđeno da su proizvođači dobijali značajne državne subvencije koje su im omogućile da niskim cijenama ugroze evropske konkurente.
Nemačka, koja se od početka snažno protivila carinama, sada podržava pregovore. Mjesecima nakon uvođenja ovih nameta, zvaničnici Kine i Еvropske unije navodno rade na dogovoru koji bi im omogućio da izbjegnu carinski rat.
Umjesto toga, dve strane sada razmatraju ideju uvođenja minimalnih cijena za kineske ЕV modele kao potencijalno rješenje.
Portparol Еvropske komisije potvrdio je da su evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič i kineski ministar trgovine Vang Ventao nedavno razgovarali i složili se da istraže ovu mogućnost.
U ovoj fazi, pregovori su i dalje u toku, a konkretni detalji još nisu objavljeni.
Šta je na stolu?
Trenutno nema jasnog uvida u to kako bi te minimalne cijene izgledale. Šefčovič je za Rojters izjavio da bi svako cjenovno pravilo moralo da bude efikasno i proverljivo kao i carine, ali bez stvaranja dodatnih komplikacija.
Stope novih carina variraju u zavisnosti od nivoa pomoći koji su brendovi primili i njihove saradnje tokom istrage ЕU.
Na primjer, kineski konglomerat SAIC je dobio najvišu kaznu – carinu od 35,3%, koja se dodaje na već postojeću uvoznu dažbinu od 10%.
Druge kompanije, kao što su BID i Gili, pogođene su carinama od 17% i 18,8%.
Odluka o uvođenju carina nije donesena jednoglasno. Deset zemalja članica ЕU glasalo je za, 12 je bilo uzdržano, a pet je bilo protiv.
NNjemačka je bila među onima koji su se protivili carinama i sada sa zadovoljstvom podržava pokušaje pronalaženja uravnoteženog rješenja.
"Bez obzira na trenutna globalna kretanja, mora se razgovarati i o tome kako smanjiti prepreke i poremećaje u međunarodnoj trgovini, a ne graditi nove barijere", navodi se u saopštenju Njemačkog udruženja automobilske industrije (VDA).
Kako pregovori budu odmicali, ostaje da se vidi da li će strategija minimalnih cijena zaista zaživjeti ili će to biti još jedan pokušaj da se izbjegne suočavanje sa dubljim problemima u globalnoj trgovini, prenosi b92.