Debituje na T-Roku

Folksvagen priprema motor s jedinstvenim sistemom distribucije

  • 07.04.2025. 10:28

Sve više se priča o novom Folksvagenovom hibridnom sklopu, koji će debitovati u novom T-Roku. Međutim, možda će veća vijest biti novi sistem distribucije kod ovog hibrida s kojim će nestati zupčasti kaiš i skupo održavanje.

Folksvagen više ne razmišlja toliko o elektrifikaciji, već više o sagorijevanju, što ga ne sprečava da bar nakratko traži formule koje će povećati efikasnost.

Njemačka kompanija je uvjerena da dani tradicionalnog sagorijevanja nisu još odbrojani i da će i nakon 2035. godine nastaviti da se koristi s drugom vrstom fosilnih ili bolje rečeno nefosilnim gorivima.

Dok čekamo da saznamo kakav je novi hibridni sklop, koji će biti lansiran za nekoliko mjeseci u novom T-Roku, kroz "pukotine" stižu najnovije informacije. Odjeljenje mehaničke tehnologije marke iz Volfsburga navodno radi na novom motoru u kojem nema zupčastog kaiša ili lanca, već koristi zupčanike.

Folksvagen dizajnira novi motor s inovativnom distribucijom. Informacije koje su otkrile njemačke kolege, otkrivaju sistem koji eliminiše ključnu komponentu, smanjujući troškove održavanja. Zupčasti kaiš ili lanac zamijenjen je cilindričnim zupčanicima.

Ono što je zanimljivo je da ovaj tip prenosa snage produžava intervale održavanja. Patent prikazuje sistem ubrizgavanja pod visokim pritiskom u kojem je direktno upravljanje ventilima odgovornost jedne bregaste osovine, dok se obično koriste dvije. Trenutno, Folksvagen motori imaju dvije bregaste osovine, što znači da bi njemački brend mogao da se vrati na raspored s dva ventila po cilindru, umjesto četiri.

Folksvagenov budući motor je pogodniji za hibride. Čak i dodaci kao što su pumpe za vodu i ulje, kompresor klima uređaja i servo upravljač takođe ne koriste kaiš i pokreću se zupčanicima. Ovaj koncept je češći u mjenjačima nego u motorima, ali ih karakteriše to da su ne samo izdržljiviji – iako nisu neuništivi – već i ekonomični uz uglađen i precizan prenos snage.

Buka je nedostatak, ali je jasno da ovaj Folksvagen motor, s dva ventila po cilindru, sugeriše da performanse neće biti u prvom planu, jer bi to moglo ugroziti pouzdanost motora. Međutim, u eri elektrifikacije najveći dio snage daje elektromotor.

Istina, tehnički princip razvoda s cilindričnim zupčanicima nije nov za Folksvagen. Njemačka marka je debitovala prije 22 godine s ovim konceptom kada je predstavila 2,5 litarski TDI petocilindarski dizel motor koji je ugrađen u prvi Tuareg, prenosi Autoblog.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: