Iskustva stručnjaka

Kako znati koliko je “života” ostalo u dizelskom motoru

  • 10.02.2022. 14:25

Znati koliko je života ostalo u dizelskom motoru korisno je dva puta: prvi put kada kupujemo polovni automobil, a drugi put kada ga se želimo riješiti u optimalnom trenutku.

• Nažalost, boja izduvnih gasova nije sve na šta trebate obratiti pažnju – pogotovo kod automobila s DPF filterom,

• Ako, nakon što je motor “turiran”, možete vidjeti crni oblak iza automobila, motor više-manje ne radi,

• Problemi s paljenjem, takođe, mogu biti posljedica neznatnih oštećenja grijača,

• Postoje automobili u kojima turbopunjač proizvodi buku – i to je normalno. U većini automobila, međutim, rad ovog elementa bi trebao biti gotovo nečujan

Istrošenost dizelskog motora nije vezana samo za starost i kilometražu automobila. Dovoljno je pogledati šta izlazi iz izduvnih cijevi mnogih prilično otrcanih dizelskih automobila. Oblačići crnog dima iza auta jasno govore da je motor loš, možda su ovo posljednji trenuci prije obnove. Nažalost, u slučaju automobila s filterima za čestice (DPF), nedostatak dima koji dolazi iz izduva ne dokazuje ništa.

Hoće li vam dim reći istinu?

Crna boja izduvnih gasova je zbog visokog sadržaja čestica čađi, što je jednostavno ostatak neizgorjelog dizelskog goriva. Razlog je – previše goriva ubrizgano u komore za sagorijavnje (cilindre) u odnosu na količinu raspoloživog zraka. Pogotovo pri velikom opterećenju, teško je pronaći idealne uslove sagorijevanja za smjesu, ali dim, čak i ako sudimo “odoka”, je prvi test kojem dizelski motor može i treba biti podvrgnut.

Pri kupovini automobila potrebno ga je upaliti na hladno (saznaćemo kako pali, osluškivaćemo mehaničke kvarove), dati mu trenutak da se zagrije i dodati gas, posmatrajući boju izduvnih gasova. Napomena – nemojte se previše približavati! Crni oblak čađi može nam obojiti lice ili odjeću u crno!

Iako dim nikada nije prednost, uvijek morate voditi računa o marki i modelu automobila. Ako, na primjer, stari Volvo dizel sa 6-cilindarskim atmosferskim VW motorom gadno dimi – to se događa, ponekad malo toga možete učiniti, iako motor može još dugo biti upotrebljiv. Ako se pak Passat TDI dimi u crnoj boji, to sluti na loše.

Već nekoliko godina svaki snažniji dizelski motor, standardno ima filtar za čestice dizela (DPF), koji hvata čestice čađi. Ako, nakon što je motor ugašen, možete vidjeti crni oblak iza automobila, motor više-manje ne radi. Nije važno je li dim crn, bijel ili plav.

Boje izduvnih gasova znače sasvim različite kvarove:

• crna – greške u sistemu ubrizgavanja ili obrade izduvnih gasova,

• bijela – voda koja ulazi u rashladni sistem

• plava – sagorijevanje ulja

• troškovi popravke, u svakom slučaju mogu se pokazati neočekivano visokim. Trebate li skinuti glavu motora, zamijeniti turbopunjač ili regenerisati sistem ubrizgavanja – svaki put trebate uzeti u obzir račun sa barem 4 cifre. Može se i jeftinije popraviti, ali nema garancije da se motor neće vrlo brzo opet pokvariti. Dakle, ako kupujete automobile sa DPF-om, pazite, možda kupujete automobil koji je već pokvaren.

Zašto dizel kasno pali?

U modernom dizelskom motoru situacija u kojoj se starter (anlaser) okreće i pali motor s odgodom od nekoliko sekundi garantuje znatne troškove. Jedna od mogućnosti su “prelivne” brizgaljke. Takva oštećenja uzrokuju da gorivo umjesto u komore za sagorijevanje (cilindre) odlazi u povratnu cijev i natrag u rezervoar. Pritisak ubrizgavanja je prenizak da bi se motor pokrenuo, ali raste s brzinom i na kraju rezultira kvarom motora.

Takva mala stvar, kao injektor, takođe može biti veoma skupa. Cijena ovisi o tome, mogu li se injektori regenerisati ili ne. Postoje dijelovi za Bosch brizgaljke, a ne svi za Denso, koji se mogu reparirati. Uzaludna nada da je samo jedan injektor “mrtav”, a ostali su “preživjeli”. Kad ih izvadite iz motora, sigurno će se pokazati da im je svima potreban popravak, ili zamjena.

Problemi s paljenjem takođe mogu biti posljedica neznatnih oštećenja grijača. No, imajte na umu: iako je njihova cijena često dosta prihvatljiva, zamjena može biti dosta skupa – vrlo često je nemoguće normalno odvrnuti grijače na Mercedesovim CDI motorima. Problemi se često javljaju u Fiat Ducatu (prethodna genercija), gdje se voda slijeva na glavu motora tokom kiše. Postoji mnogo primjera. Problemi sa grijačima često zahtijevaju veće servisne zahvate.

Uzroci problema s paljenjem mogu biti različiti: na primjer, u još uvijek popularnim VW motorima s pojedinačnim brizgaljkama, curenja se pojavljuju na sistemu između čeličnih brizgaljki i aluminijskih sjedišta glave cilindara. Injektor se jednostavno počne “ljuljati” (iako to ne možete osjetiti rukom). Kvar je karakterističan, ovisno o položaju u kojem je motor zaustavljen, gorivo se vraća ili ne. tada je najbolje zamijeniti sve zaptivače.

Zašto dizel zviždi i puše?

Postoje automobili u kojima turbopunjač proizvodi buku – i to je normalno. U većini automobila, međutim, rad ovog elementa bi trebao biti gotovo nečujan, a kada postane čujan, to često znači kraj za turbopunjač. Zvuk turbine može se čuti u svakom trenutku i nakon što se motor dobro zagrije.

Obično je uzrokovan trošenjem kliznih ležajeva turbine i udarcem lopatica o kućište. Naravno, to nisu čvrsti udarci, već samo lagano trljanje pri velikim brzinama rotora od 100.000 o/min, što se uje kao zujanje ili zviždanje.

Popravak nije ugodan za novčanik , a uspjeh regeneracije ovisi o tome hoće li turbina otići u profesionalni servis s dobrim dijelovima, ili u jeftiniju “garažu”.

Ne postoji mogućnost dobre regeneracije turbopunjača s promjenjivom geometrijom lopatica za nekoliko stotina maraka, iako takvih ponuda ima. Popravak ili zamjena turbopunjača s promjenjivom geometrijom nije i ne može biti jeftina.

Zašto dizelski motor naglo gubi snagu?

Ako automobil, kada vozač pritisne gas, iznenada izgubi snagu i pređe u hitni način rada, to može biti posljedica raznih kvarova, koji su gotovo uvijek skupi za popravak. Tipičan problem je blokiranje mehanizma promjenjive geometrije turbine, koji ne podnosi previše flegmatičnu vožnju i začadi.

Ponekad ga je dovoljno jednostavno temeljito očistiti, a ponekad i pravilno podesiti. Iznenadni gubitak struje može naravno biti posljedica kvara senzora ili softvera, što obično znači znatno nešto niži račun. Važno: popravak se ne smije odgađati, kako se ne bi proširio popis elemenata koji zahtijevaju popravak.

Zašto raste nivo ulja u dizelskom motoru?

Ova pojava, povezana je s kvarom dizelskog filtera čestica i vožnjom na kratke udaljenosti ili saobraćajnim gužvama. Prilikom zagrijavanja izduva s dodatnim dozama goriva, dio dizelskog goriva teče niz stijenke cilindra, razrjeđujući ulje. Ako se prekine sagorijevanje (ugasimo motor), cijeli proces počinje iznova i traje sve duže, sve više goriva ulazi u ulje. S vremenom, dizelski filtar čestica (DPF) više ne može sagorjeti naslage u standardnom načinu rada – potrebna je servisna intervencija.

Ako ne možemo promijeniti stil i uslove vožnje, problemi nastaju sve češće, a svaki odlazak u radionicu povezan je s izmjenom ulja i čišćenjem filtera. Nažalost, fenomen povećanog nivoa ulja u karteru automobila koji želimo kupiti možemo primijetiti samo slučajno – ako prodavač ne vodi računa o tome.

Ovu pojavu ćemo primijetiti u vlastitom automobilu. Tada se javlja dilema: popraviti, ukloniti filter ili pokušati voziti dalje. U svakom slučaju, ako u automobilu koji kupujete primijetite da nivo ulja na šipki prelazi gornju granicu, ne vjerujte u bajke tipa „mehaničar je nalio previše“, potražite drugi automobil. Taj se nedostatak ne može jeftino i efikasno otkloniti.

Zašto je motor preplavljen uljem?

Ako ulje curi iz spojeva usisnih cijevi i, na primjer, iz područja intercoolera, znajte da je turbopunjač vjerojatno na tri četvrtine od smrti.

Može se pogoršati: trošenje motora uzrokuje da istrošeni prstenovi propuštaju, pritisak raste i istiskuje sve moguće zaptivače, a gasovi koji izlaze s gornje strane, rastavljaju brtve Sistema za opskrbu motora zrakom. Ako ulje curi iz svih mogućih otvora, zamjena zaptivača nije dovoljna, biće potreban veliki servis – zato je dobro znati prepoznati svježe opran motor.

Zašto dizel teško radi i trese se?

Mnogo je razloga za takve kvarove: od neusklađenog softvera, preko istrošenog pribora motora, do mehanički istrošenog motora.

Šta je mehaničko trošenje?

To mogu biti istrošeni bregovi na bregastom/m vratilu/ima, rastegnut lanac, udarci u kućište radilice zbog istrošenosti prstenova i cilindara, istrošene ili zakrenute čahure itd… Troškovi obnove, u nekim slučajevima mogu biti relativno niski, ali češće nisu nimalo jeftini.

Čak i s novim motorima, stari načini “spašavanja” motora mogu biti funkcionalni

Suptilni ili povremeni teški simptomi kvara, znak su da je krajnje vrijeme za djelovanje. Prije ili kasnije, automobil će ili potpuno prestati pušiti, ili će se nešto u njemu pokvariti. Što prije popravite kvar, to će biti jeftinije. Zajedničko obilježje svih modernih dizelaša je da jedan kvar uzrokuje stvaranje sljedećeg.

Pušenje zbog kvara turbine vrlo brzo blokira EGR ventil i nepovratno uništava DPF filtar. Ponekad će kalkulacija ionako biti bolna, ali brza reakcija spriječiće da motor “krene u stranu”. Za mnoge vlasnike nadolazeći troškovi su vrijeme da se rastanu od automobila. Kada kupujete rabljeni moderni dizel, morate uzeti u obzir da zahtijeva barem jedan veći popravak.

Savjetujemo vam da pripremite “početni fond” od najmanje 25% vrijednost automobile, za najhitnije popravke odmah nakon kupovine dizelaša.

Međutim, prije nego što potrošimo novac, svakako uradite “dijagnostiku”, iako vam to neće pokazati sve, ali može ponekad, spasiti od veće nevolje.

*Kada kupujete polovne automobile, pogledajte, možda kod samog trgovca postoji i servisna radionica i dijagnostika. Može se desiti da trgovac i mehaničar rade “zajedno” i da uzimaju novac na obje strane, piše portal Automobili.ba.

Tagovi: