Nekada jedan od najjeftinijih novih automobila na američkom tržištu, a dugo i jedno od najpreziranijih vozila na planeti, Jugo počinje biti tražena roba na tamošnjem tržištu kolekcionarskih automobila.
U panteonu automobila koji se smatraju neoporavljivim na bilo koji način, i slove za legendarni flop odmah mnogi pomisle na Еdsel, Aztek, Pacer, Rodius i druge. Jedan stoji iznad svih (ili možda ispod), a to je Jugo. Sredinom osamdesetih se Fijat upravo povukao sa američkog tržišta i ostalo je upražnjeno mjesto za neki jeftini auto brend.
A pored toga, Jugo je koristio dosta dijelova italijanskog prizvođača. "Mona Liza loših automobila" bila je od prvog dana na udaru Džej Lena, koji se redovno u svojoj emisiji Tunajt Šou šalio s malim hečbekom.
Inače, priču o jugoslovenskom “poslu vijeka” je započeo tamošnji preduzetnik Malkolm Briklin koji je, prema njegovim riječima, nakon prvobitnog kraha sa Subaruom i prekida saradnje s Bertoneom, tražio najjeftiniji automobil na svijetu.
Pronađen je u Jugoslaviji. Gospodin Briklin otišao je tamo i naišao na “fabriku s 50.000 ljudi koja bi trebalo realno da imati njih 2.000, podijeljenih između 85 osnovnih organizacija udruženog rada, 25 radnih odbora i 127 komunističkih sindikata", prisjetio se. Njegova cijena od 3.990 tadašnjih američkih dolara (oko 18.594 KM danas) osvajala je naslove pri predstavljanju 1985. godine.
U konkurenciji najjeftinijih našli su se tada Ševi Ševet, čija je cijena bila 5.645; Ford Еskort L za 6.327 dolara; i Golf za 7.190 dolara. Iako je do početka devedesetih godina u Ameriku uvezen 141.651 automobil, Jugo je 1992. podlegao nemilosrdnim kritikama recenzenata, komičara, padu prodaje, opozivu 125.000 vozila zbog emisionih standarda i bankrotu.
Sve do 1999. godine neki su se nadali i tvrdili kako će se automobil vratiti kad se smire ratni sukobi, no NATO je fabriku pogodio s pet projektila i time konačno okončao dugu agoniju.
Ne tako davno, neki od ljudi, koji su imali i vozili najpoznatiji izvozni automobil iz bivše Jugoslavije, razgovarali su s "Njujork Tajmsom" o svojim iskustvima, a komentari su im iznenađujuće pozitivni.
"Pronaći ćete ljude kojima se to sviđa, samo zbog njegove opskurnosti ili toga da posjeduju neki nevoljeni automobil”, objasnila je Valeri Hansen, koja je obnovila rijetki model iz 1984. godine (prije nego što je i zvanično započela prodaja), a koji je nadobudno uvezao neki useljenik iz bivše države. Njegov motor od 903 kubika i 45 konjskih snaga je čak manji i slabiji od verzije s 1.100 kubika i 55 konjskih snaga koju je uvozila Jugo Amerika.
Bez obzira na više snage, s brzinom od 138 kilometara na sat to je bio najsporiji automobil koji se tada prodavao u Americi. Valeri dodaje kako je razlog što ima već četvrti Jugo taj što govori o njenim balkanskim korijenima, dok je drugi njegova mehanička jednostavnost.
Kaže da to znači da može sama obaviti popravke, doslovno priborom za piknik ili kozmetiku. To je dobra stvar, jer se taj automobil i nije pokazao kao ikona kvaliteta i pouzdanosti.
Ipak, vozači Juga su se gotovo jednoglasno složili da taj automobil nikad nije bio toliko loš, koliko je imao lošu reputaciju. U filmu Dragnet iz 1987. godine ga nisu baš nahvalili.
Ona je djelimično popravljena u crnoj komediji iz 2000. godine Drauning Mona, u kojem svi u gradiću Verplank voze upravo Jugo. Opjevan je i u pjesmama, poput U Jugu.
Tako je u posljednje vrijeme njegova vrijednost u SAD počela rasti, pa je prije nekoliko godina jedan očuvani primjerak iz 1988. godine prodat na aukcijskoj platformi Kars end Bids za solidnih 6.100 dolara (11.354 KM).
Veb stranica za aukcije automobila Bring a Trailer prodala je Jugo još 2016. godine za 2.200 američkih dolara (oko 4.400 KM) u 2016. i još jedan za 7.500 američkih dolara (13.960 KM) davne 2021. godine.
Holivud motors iz Long Ajlenda su prije par godina takođe ponudili Jugo GV, iz 1988. godine za 6.450 američkih dolara (12.005 KM), pišu "Automobili.hr".