Kada je u pitanju smanjenje potrošnje goriva, mnogo je zabluda, kao i savjeta, neki su više neki manje korisni.
1) Pritisak u gumama – izuzetno važan! Testovi obavljeni od strane proizvođača guma i renomiranih auto časopisa pokazali su da je odgovarajući pritisak vazduha u gumama izuzetno važan kada je potrošnja goriva u pitanju, piše sajt Polovni automobili.
Nađite podatak na kom pritisku vaše gume treba da budu. Provjeravajte jednom mjesečno - zato što čak i potpuno nove gume polako gube pritisak. Kupite manometar za provjeru pritiska - ne oslanjajte se samo na kompresore na benzinskim pumpama.
Pritisak u gumama se ne mjeri nakon duže vožnje, pošto se tada gume zagriju i pritisak zbog toga poraste.
Nakon što kod vulkanizera zamijenite gume ili bude obavljena popravka gume, obavezno provjerite pritisak u gumama!
Podešavajte pritisak i u skladu sa uslovima vožnje - te podatke takođe možete da nađete na naljepnici na autu ili na nekom drugom mjestu. Na primjer, koliko povećati pritisak kada je auto značajno opterećen, naročito kada idete na duži put.
2) Izbacivanje nepotrebnog tereta – ovaj savjet ste vjerovatno pročitali već mnogo puta, ali problem je u tome što vi u gepeku ne vozite 6 džakova cementa... Izbacivanje rezervnog točka, malo alata ili nekih drugih stvari teških nekoliko kilograma neće imati nikakvog uticaja na smanjenje potrošnje.
Naš savjet je da nipošto ne izbacujete rezervni točak, bez obzira da li je pune veličine ili "ćopavac", i da ga ne mijenjate setom za popravku gume, pošto težina jednog točka definitivno nije dovoljna da učini osjetnu razliku po pitanju potrošnje.
3) Start-stop sistem - koliko on uopšte štedi goriva? Veoma malo. Procjene idu od 2% do 4%. Većina vozača ga ionako gasi pošto može da napravi problem u najnezgodnijim situacijama. Ali ukoliko želite da uštedite maksimalno, nemojte da ga gasite.
4) Stil vožnje: oštra vožnja sa snažnim ubrzanjima, naročito prilikom kretanja iz mjesta može i najštedljiviji auto da pretvori u nemilosrdnog potrošača – bez obzira na kubikažu ili snagu.
Treba voziti tečno i bez oštrih ubrzavanja. Treba pratiti saobraćaj i puštati papučicu gasa kada primjetimo da se saobraćaj ispred nas usporio, da nailazimo na semafor na kojem se već upalilo ili će se uskoro upaliti crveno i slično.
5) Klima-uređaj: korišćenje klima uređaja može da poveća potrošnju od 5% do preko 20%! Uglavnom kod starijih automobila "klima" više povećava potrošnju, a kod novijih manje.
Međutim, pri visokim brzinama otvoreni prozori veoma negativno utiču na aerodinamiku, što takođe može drastično da poveća potrošnju, pa je tada isplativije da uključite klimu.
6) Krovni kofer: uklonite krovni kofer ukoliko vam nije neophodan. On može drastično da poveća potrošnju goriva pri višim brzinama - od 10% do 25%, pa čak i više u zavisnosti od njegovog oblika i brzine kretanja.
7) Krovni nosači: uklonite krovne nosače ukoliko vam nisu neophodni. Oni takođe utiču na aerodinamiku i mogu osjetno da povećaju potrošnju.
8) Ispravan motor: ukoliko motor ne radi kako treba, potrošnja može da bude bez problema veća za litar ili dva, čak i ukoliko vama ne djeluje da postoji ozbiljan problem. Zato reagujte čim primijetite neku promjenu u radu motora - možda treba zamijeniti svjećice, očistiti DPF, provjeriti dizne...
9) Uslovi vožnje: stani-kreni vožnja u saobraćajnom špicu najveći je neprijatelj uštede goriva. U tim uslovima će i mali auto sa benzinskim motorom od 1.200 kubika i 65 KS bez problema da "popije" 10 l/100km.
Nerijetko je isplativije da idete dužom trasom sa manje gužve i semafora, nego kraćom sa mnogo semafora i gustim saobraćajem.
10) Pratite situaciju ispred vas: predviđanje i pravovremeno uočavanje promjena u kretanju drugih vozila, praćenje semafora, uočavanje krivina i raskrsnica, može da uštedi dosta goriva pošto ćete moći pravovremeno da popustite gas i blagovremeno da ubrzate kada je potrebno.
Uređaji i aditivi za smanjenje potrošnje – brojna istraživanja su pokazala da su mnogi uređaji i aditivi za smanjenje potrošnje beskorisni.
Ne oslanjajte se na putni kompjuter. On nije pouzdan. Umije solidno da "slaže".
Zato povremeno napunite rezervoar do kraja, pa ga nakon 200 ili 300 kilometara ponovo napunite i izračunajte potrošnju.