Kupovina polovnog automobila nije uvijek "mačak u džaku", a na osnovu posljednjih izmjena Zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj kupci mogu sigurnije krenuti u kupovinu svog ljubimca.
Bilo da je riječ o kupovini u auto-kući ili kupovini od privatnog lica, prava potrošača se moraju poštovati. Konačno smo došli u vrijeme kada prodavači imaju odgovornost, pa se neće dešavati da vam se podvali automobil u kvaru ili onaj koji će nakon mjesec dana stati na cesti.
"Posljednje izmjene Zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj su konačno uvele reda i u oblast kupovine polovne robe, te je zakonom (čl. 26 (5)) definisano da građani koji kupuju polovnu robu imaju pravo na reklamaciju iste u roku od godinu dana od kupovine. Naglašavamo da mora postojati dokaz o kupovini robe kao što je račun, otpremnica, ovjerena garancija, slip u slučaju plaćanja bankovnom karticom, izvod sa tekućeg računa, potvrda o prijemu robe, priznanica. Važno je napomenuti da u navedenom članu stoji da 'Trgovac je odgovoran za nedostatak na proizvodu u roku od dvije godine od dana prelaska rizika na potrošača, izuzev kod prodaje polovne robe, kada se može ugovoriti kraći rok, ali ne kraći od godinu dana''", kaže za ATV Murisa Marić iz Udruženja "Don" Prijedor.
Trgovac je dužan da potrošača upozna o nedostatku na proizvodu, a u slučaju da ga nije upoznao sa nedostatkom, i neupoznavanje potrošača sa nedostatkom smatra se obmanjujućom poslovnom praksom koja je pomenutim zakonom zabranjena, ističe za ATV Zoran Janković iz Udruženja za zaštitu potrošača "Reakcija" iz Banjaluke.
"Garancija ne pokriva fizičko oštećenje, što je čest primjer reklamacija automobila, bilo da se radi o novim ili polovnim automobilima. Međutim, ako se radi o nedostatku, koji nije nastao kao fizičko oštećenje koje je prouzrokovao potrošač usljed saobraćajne nezgode, oštećenja dijela automobila zbog oštećenog kolovoza ili u bilo kojoj drugoj situaciji, kada je potrošač lično oštetio automobil, potrošač ima pravo na zaštitu svojih prava. Prvi i osnovni korak u ostvarivanju potrošačkih reklamacija, jeste pismeni prigovor upućen trgovcu, odnosno upis u knjigu reklamacija. Trgovac je dužan u roku od 8 dana pismenim putem odgovori na reklamaciju potrošača. Ako trgovac u odgovoru, u pisanoj formi, osporava nedostatak koji se pojavio nakon roka od šest mjeseci od kupovine, ali ne duže od dvije godine, odnosno godinu dana za polovne proizvode, a potrošač ne odustaje od svog zahtjeva, potrošač može zatražiti stručno mišljenje o nedostatku od ovlaštenog tijela ili ovlaštenog sudskog vještaka u Republici, a troškove vještačenja snosi trgovac, ukoliko se vještačenjem dokaže nedostatak", poručuje Janković.
Iz oba udruženja poručuju da je za bilo kakvu pravnu borbu potrebno posjedovati dokaz kupovine, što je Zakonom definisano. Ističu da je račun vrlo važan prilikom reklamacije, a ukoliko kupci nemaju sačuvan račun postoje i drugi dokazi kojima se dokazuje kupovina.
Advokat Željko Bubić kaže za ATV da je za svaku kupovinu u značajnijem iznosu potrebno angažovati advokata radi sigurnosti.
On ističe da je od velike važnosti kupoprodajni ugovor koji treba da bude detaljno analiziran na koji način je kreiran i koncipiran, odnosno da li podjednako štiti prava obje ugovorne strane ili to nije slučaj. Bubić ističe da ako je ugovor loše kreiran, često se dešava da građani ne mogu ostvariti pravnu zaštitu bez obzira na pozitivna zakonska rješenja koja štite potrošače.
"Ukoliko se jave problemi vezano za kvalitet kupljenog vozila od pravnog lica jasno je da kupac ima pravo na reklamacije propisane zakonom, koje ponekad znaju biti i neuvažene ukoliko je kupac bio upoznat sa svim karakteristikama vozila i prihvatio rizik na sebe. U tom slučaju, nezadovoljan kupac nakon isticanja reklamacije ukoliko ista ne bude uvažena, treba se obratiti vještom advokatu i potražiti raskid ugovora u redovnoj sudskoj proceduri uz adekvatno obeštećenje u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima. U tom smislu je lakše ostvariti zaštitu protiv pravnih lica koja se bave prodajom motornih vozila. U mojoj dugogodišnjoj bogatoj advokatskoj praksi imao sam slučajeve ovakve vrste i uspio sam pružiti adekvatnu pravnu zaštitu svojim klijentima. Ticalo se i kupovine motornih vozila, kućanskih aparata, raznih proizvoda za svakodnevnu upotrebu, gdje smo nakon dobijanja pozitivne sudske odluke primorali prodavca da obešteti kupca, odnosno potrošača", kaže Bubić.
On ističe i da ukoliko fizičko lice sakrije probleme na automobilu može imati i krivičnu odgovornost.
"Ukoliko ste vozilo kupili od fizičkog lica koje je sakrilo karakteristike automobila i nije nastupalo fer i pošteno u pravnom poslu kupoprodaje također treba se obratiti advokatima sa ciljem utuženja fizičkog lica i postizanja raskida kupoprodajnog ugovora. Takođe, u oba aspekta može se otvoriti pitanje postojanja krivičnog djela prevare od strane prodavca ukoliko nije ispoštovao svoje obaveze propisane zakonom u poslovnoj praksi za šta su zaduženi nadležni pravosudni organi. Dakle, ukoliko prodavac, nakon isticanja reklamacije, odbije vratiti vozilo što je češći slučaj u praksi ako je prodavac fizičko lice, na bazi kupoprodajnog ugovora i ostalih dokaznih sredstava pokrenuti sudsku proceduru", kaže Bubić.