Kako piše Bloomberg, njemačka marka će vjerovatno biti primorana da pozove sve proizvedene primjerke Taycana u servis.
Glavni problem je u vezi sa naponom u bateriji od 12V, jer ukoliko dođe do nagle promjene istog, softver kompletno gasi vozilo, odnosno od tog trenutka nemoguće ga je više upotrebljavati. Sličan “bag” imali su i drugi EV modeli, a rješenje je u ažuriranju softvera.
Sa pomenutim problemom susreo se i Volkswagen ID.3, no ovaj brend nije uspio da riješi tu glavobolju putem bežičnog unapređenja softvera. Vlasnici su ipak morali da dovezu svoje limene ljubimce u servise gdje su preduzeti odgovarajući koraci.
Oni koji posjeduju model Taycan u SAD već su prijavili ovaj bag u devet slučajeva. Od toga, kod većine, automobil nije mogao da se startuje nakon ovoga, te su bili primorani da pozovu službu za šlepanje.
Porsche je odbio da da zvaničan komentar na upit Bloomberga, što bi se moglo protumačiti i kao da i sami nisu sigurni da li će morati da naprave globalan ili lokalni opoziv.
Ako je zaključivati po primjeru Volkswagena koji se susreo sa identičnom manom, i Taycan će morati da bude pozvan u servise, kako bi se ažuriranjem softvera došlo do željenog rješenja.
Taycan je samo prvi u nizu električnih modela Porschea. Njemačka marka je za sada vrlo zadovoljna komercijalnim uspjehom ovog vozila, te su u planu i nove varijante Taycana.
Ukoliko Porsche zaista bude bio primoran da pozove sve primjerke svog EV aduta u servise, radiće se o više desetina hiljada vozila, jer je samo tokom 2020. godine prodato više od 20.000 jedinica.
AutoRepublika