Motor sa unutrašnjim sagorijevanjem

Vječita dilema: Da li treba zagrijati motor prije nego što se krene u vožnju?

  • Izvor: B92
  • 14.10.2024. 09:20

Motor sa unutrašnjim sagorijevanjem sastoji se od više od 1.000 dijelova koji su napravljeni od različitih materijala. To znači da se komponente šire različitim brzinama kako se zagrijavaju.

Mnogi proizvođači automobila navode da motor sa unutrašnjim sagorijevanjem više ne treba da se zagrijeva do radne temperature.

Ova tvrdnja je opravdana visokim standardima proizvodnje savremenih motora, kao i izborom materijala. Ali ako želite da dugo uživate u svom vozilu, ne bi trebalo da ih slušate, navodi njemački Auto Bild.

Svaki motor treba da se zagrije, kažu, da bi se smanjilo habanje. Hladno motorno ulje je obično mnogo gušće i viskoznije od motornog ulja koje je na radnoj temperaturi.

Tokom hladnog starta potrebno je više vremena za pumpanje ulja do ležajeva i mjesta za podmazivanje motora i turbopunjača.

Ako naglo ubrzate odmah nakon pokretanja motora, rizikujete nedovoljno podmazivanje važnih delova, a zatim i veće habanje i, u najgorem slučaju, čak i oštećenje motora.

Ovo važi i za hladan start leti, a naročito na zimskim temperaturama.

Šta savjetuje Auto Bild? Prvo upalite motor, a zatim vežite sigurnosni pojas. Svako ko se pridržava ovog malog pravila čini mnogo dobrog za motor.

Međutim, čak i ako je ulje dospjelo do svih važnih tačaka za podmazivanje u motoru ili u turbopunjaču, motor ne treba odmah uvoditi u visoke obrtaje.

Motor sa unutrašnjim sagorijevanjem sastoji se od više od 1.000 dijelova koji su napravljeni od različitih materijala. To znači da se komponente šire različitim brzinama kako se zagrevaju.

Na primer, klipovi se veoma brzo zagrijavaju sagorijevanjem koje se odvija u cilindru, zbog čega se brže šire.

Zidovima cilindara, koji su dio bloka motora, potrebno je više vremena. Zazor, odnosno razmak između klipova i zidova cilindara postaje premali, što dovodi do dodatnog habanja.

Glava cilindra je takođe često napravljena od drugog materijala u odnosu na blok motora. Ako se komponente ne šire ravnomerno, može doći do curenja u blizini zaptivke glave cilindra.

Pukotine od naprezanja mogu se pojaviti i u glavi cilindra. Dok motor ne dostigne radnu temperaturu, broj obrtaja treba da ostane u donjoj trećini opsega na obrtomeru.

Preporučuje se da se ne daje pun "gas".

Zagrijavanje motora, s druge strane, nije dobro ako automobil stoji.

Tada se sve komponente ne mogu zagrejati tako brzo i efikasno kao što bi trebalo. Zato, krenite napred, ali nemojte forsirati motor dok se ne zagrije.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi:
  • 19:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 20:00 Tet a tet sa Tatjanom Trninić

    'Tet a tet sa Tatjanom Trninić

  • 20:50 Serija: Od jutra do sutra (12+)

    '''' 'Od jutra do sutra' u režiji Mihajla Vukobratovića zapravo je adaptacija argentiske serije 'Uspješni Pelsovi', i prati život iza i ispred kamera omiljenog TV para, Srne i Marka.

  • 21:35 Serija: Aviondžije (12+)

    'Serija 'Aviondžije' je domaći sitkom u režiji i prema ideji Saše i Ivana Al Hameda.

  • 22:00 Večernje vijesti

    Pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 22:15 Serija: Mućke (12+)

    ''Serija: Mućke (12+)