Lider radikala Vojislav Šešelj jutros se ponovo osjećao loše i, poslije pregleda u pritvoru u Sheveningenu, ljekar mu je odredio terapiju i zaključio da nije potrebno da ga prebacuju u bonicu.
Poslije saopštenja Srpske radikalne stranke da se njenom lideru "naglo pogoršalo zdravstveno stanje", predstavnici Nacionalnog savjeta za saradnju s Hagom zvali su Tribunal i rečeno im je da je ljekar pregledao Šešelja, odredio mu terapiju i da nije bilo potrebno da ga prebacuju u bolnicu.
Predsjednik Savjeta Rasim Ljajić rekao je Tanjugu da novi razvoj situacije neće promijeniti okolnosti i mogućnosti za Šešeljevo privremeno puštanje na slobodu, jer je Srbija i dalje spremna da razmotri davanje garancija ukoliko Tribunal to bude zatražio. Za to, podsjetio je Ljajić, postoje dvije mogućnosti - o kojima je Savjetu pisao predsjedavajući Šešeljevog sudskog vijeća, sudija Žan-Klod Antoneti.
"Prva varijanta je da on ponovo zatraži da bude pušten i tada bi se Tribunal obratio nama s pitanjem da li i dalje stoje ponuđene garancije. Druga mogućnost je procjena tročlane zdravstvene komisije, koja bi u roku od mjesec dana dala izvještaj o Šešeljevom zdravstvemnom stanju i procjenu da li bi dalje zadržavanje u pritvoru dovelo do pogoršanja tog stanja", kazao je Ljajić navodeći da bi i u tom slučaju Tribunal tražio grarancije od Srbije.
Šešelj, osim u završnoj riječi, nije tražio da bude pušten, a njegovo "hitno" oslobađanje traži SRS jer, kako tvrde u današnjem saopštenju, Haški tribunal "tendenciozno zapostavlja Šešeljevo sve gore stanje u namjeri da izazove njegovu smrt, jer je Tužilaštvo doživjelo potpuni fijasko".
Rasim Ljajić je krajem marta pisao Tribunalu, najavivši mogućnost garancija Srbije za privremeno puštanje Šešelja na slobodu. Sudija Žan-Klod Antoneti je u odgovoru nagovijestio mogućnost da lider SRS uskoro bude pušten na privremenu slobodu, objavila je "Politika".
Kako je pisao beogradski dnevnik, Šešelj ima mogućnost da bude na izbornoj listi, jer još nije osuđen. Sudsko vijeće, kada bude donijelo eventualnu odluku o njegovom puštanju na privremenu slobodu, najvjerovatnije će se osvrnuti i na tu mogućnost. Velike su šanse da sud zabrani Šešelju svaki vid političkog angažovanja, a vlada Srbije imala bi u tom slučaju obavezu da tribunal dnevno izvještava o njegovim aktivnostima.
Haški tribunal ranije je napravio presedan u slučaju Ramuša Haradinaja, kome je bilo dozvoljeno da se bavi politikom i da učestvuje na izborima u vrijeme dok je bio na privremenoj slobodi.
Tribunal u Hagu je 5. aprila zatražio da se u roku od 30 dana izvrši nova ljekarska ekspertiza zdravstvenog stanja i sposobnosti Šeselja da boravi u pritvoru. Šešelj je smješten u bolnicu 6. januara, a šest dana kasnije ugrađen mu je pejsmejker.
Poslije toga bio je smješten u bolnice u nekoliko navrata. Njega je 26. i 27. januara posjetio četvoročlani medicinski tim iz Srbije koji je dao preporuku da bude oslobođen, jer mu je "neophodno kontinuirano liječenje van zatvorskih uslova".
Ministar zdravlja Zoran Stanković izjavio je sredinom marta da su skoro svi srpski optuženici u Haškom tribunalu u lošem zdravstvenom stanju, uključujući i Vojislava Šešelja. Stanković je rekao da su u teškom zdravstvenom stanju i Ratko Mladić, Jovica Stanišić, Vladimir Lazarević, Nebojša Pavković, Dragoljub Ojdanić.
Haški tribunal podigao je optužnicu protiv Šešelja u januaru 2003. godine, a lider SRS se već 23. februara dobrovoljno predao i narednog dana je izručen Tribunalu, gdje mu je suđenje počelo u novembru 2007. godine.
(Tanjug)