Migranti na pruzi, mostovima, u tunelima – ovih dana oko Bihaća su uobičajen prizor. Otkako policija detaljno kontroliše ulazak migranata u Unsko-sanski kanton, na željezničkoj stanici u Bihaću ih nema. To ne znači da u Sarajevu i dalje uredno ne kupuju kartu i da se ne ukrcavaju u talgo voz za Bihać.
Federalne željeznice ih u tome ne mogu spriječiti, jer imaju isti status kao i svaki drugi putnik, a, kako kažu, nadležni organi nisu se odazvali na njihove molbe da im se onemogući ulazak u stanicu. Svjesni da su policijske kontrole pojačane i migranti, najvjerovatnije, na stanici prije Bihaća izlaze iz voza, a onda pješke pokušavaju da uđu u grad. Kasnije i da se, na sve načine, domognu Hrvatske. Sve to, apeluju iz Željeznica, moglo bi da se završi kobno.
"Mašinovođe su nam dojavljivale da su na vozu 714, 715 na dolasku u Bihać i pri polasku iz Bihaća nailazili na nepoznata lica koja bježe s pruge, vjerovatno migrante, i pukom srećom nije bilo tragičnih posljedica. Ovdje treba takođe ukazati na izvor opasnosti usl,ed dejstva konaktne mreže, s obzirom na to da je naša pruga elektrificirana, monofaznim sistemom 25 hiljada volti, gdje bi svaki dodir ili dolazak u opasnost s kontaktnom mrežom ili metalnim dijelovima, stubovima i ostalim dijelovima, predstavljao tragičan ishod," rekao je Samir Alagić iz Željeznice Federacije BiH.
Policija je preksinoć u vozu u Bosanskoj Otoci pronašla 16 migranata, a dan ranije, na istoj lokaciji, njih više od 30. Iz policije Unsko-sanskog kantona potvrđuju da je u vozovima manje migranta i da one koje ipak zateknu u nekom od vagona, vraćaju nazad u Sarajevo.
Činjenica je i da migranti u Sarajevu ne žele da se zadržavaju, jer su daleko od granice. I prevoznici sa redovnih autobuskih linija uglavnom odbijaju da prevoze migrante, ali to zato najviše rade “divlji” prevoznici, koji ih, za “masnu” naknadu, voze gdje god požele. Iz policije poručuju da sami ne mogu, i da im treba pomoć.
"Koristim priliku da pozovemo sve insitucije da se uključe i da preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti, takođe i Željeznicu, da pomognu policiji, odnosno Upravi policije MUP USK da stabilizujemo sigurnosno stanje i da ga naravno poboljšamo," rekla je Snežana Galić, portparol MUP-a USK.
Policija Unsko-sanskog kantona se, zbog brojnih žalbi građana, obratila Ministarstvu bezbjednosti i Službi za poslove sa strancima BiH, kako bi stavili pod nadzor i ogranilčili kretanje migranata. Predlagali su da se migrantima zabrani dalje kretanje u kantonu, a da im se kretanje u Sarajevu ograniči, ili da se usmjere prema drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, kako ne bi svi dolazili u Bihać i Veliku Kladušu.