Žene su do sada imale svega dva izbora kada je riječ o higijenskim proizvodima za “one” dane – ulošci ili tamponi. Sada im je na raspolaganju još jedan – menstrualna čaša.
Jedna kompanija pokrenula je kampanju na Kickstarteru za prikupljanje sredstava za proizvod Lily Cup i prikupio više od 252.000 dolara, iako je njihov cilj iznosio 7.800.
Ali šta je menstrualna čaša i zašto je izazvala takvo oduševljenje?
“Menstrualna čaša je sprava, često napravljena od silikona u obliku čase, zvonceta ili vaze koja se nosi u vagini tokom menstruacije i prikuplja krv”, objašnjava dr Bob Barbijeri, načelnik Odjeljenja za ginekologiju i akušerstvo Ženske bolnice Brigam.
“Prvi put je patentirana 1867. Dakle, ideja nije nova, ali je sada čaša daleko praktičnija, jer je izrađena od materijala koji ih čine udobnijim i lakšim za postavljanje”.
Za razliku od tampon koji se ubacuje aplikatorom, a zatim prikuplja tečnost i širi se, menstrualna čaša napravljena je od mekane plastike ili medicinskog silikona koji se može skupiti tako da se lako ubacuje u vaginu, gdje se potom ponovo širi.
Dizajnirana je da se nosi 10 do 12 sati, a zatim prazni, pere sapunom i vodom i ponovo postavlja.
Iako nekom ovakav koncept možda djeluje nehigijenski, američka Agencija za hranu i lijekove još nije primila ni jednu pritužbu na ove proizvode.
“Tehnički, ulošci su najbezbjedniji, jer se nose van tijela. Ipak, mislim da je čaša bezbjednija od tampona, jer je napravljena od intertnog materijala”, objašnjava Barbijeri.
Naime, plastika od koje je menstrualna čaša izrađena ne prikuplja bakterije zbog nedostatka mikropukotina.
Sedamdesetih i osamdesetih godina neki materijali za izradu tampon izazivali su pojačan razvoj bakterija, što je dovodilo do većeg broj slučajeva sindroma toksičnog šoka. Međutim, pošto je čaša napravljena od materijala na koji tijelo ne reaguje, takvih briga nema.
Većina čaša može da traje do deset godina.
Mnoge žene koje su ih probale menstrualne čaše kažu da se nikad ne bi vratile na tampone.
“Mislim da će tek postati popularne vremenom”, kaže Barbijeri.