Hitna medicinska pomoć spašava živote
Već šest dana uzastopno EUFOR pomaže u evakuaciji stanovništva iz područja pogođenih poplavama u BiH. Povrijeđena i bolesna lica su na vrijeme prevezena i medicinsko osoblje im je pružilo potrebnu pomoć. Tim EUFOR-a za medicinsku evakuaciju, koji se sastoji od tri ljekara i dva spasioca pružao je hitnu medicinsku pomoć već u helikopterima EUFOR-a, koji su vršili evakuaciju. Hitna medicinska pomoć i prevoz do bolnice pruženi su 41 civilu, uključujući djecu i starija lica.
Osnovne potrepštine su sada najpotrebnije
Helikopterski timovi EUFOR-a su do sada obavili preko 200 letova i spasili oko 900 ljudi. Operacija EUFOR-a za pružanje pomoći ugroženom stanovništvu nastavlja se prevozom robe u ugrožena područja širom Bosne i Hercegovine. Vazduhoplovi EUFOR-a prevezli su hranu, vodu, lijekove, ćebad i drugu robu (oko 15 tona ukupno) neophodnu unesrećenim ljudima u sljedećim najugroženijim opštinama na sjeveru zemlje: Orašje, Brčko, Doboj i Odžak. U područjima gdje su putevi prohodni, kamioni Višenacionalnog bataljona EUFOR-a prevozili su raznu robu, uključujući i čamce i inženjerijsku opremu.
Pojačanje vahduhoplovnih kapaciteta
Dana 20. maja, Evropske snage u Bosni i Hercegovini su dobile podršku od Vazduhoplovnih snaga Švicarske. Vahduhoplovne snage Švicarske, čiji vojnici takođe učestvuju u operaciji EUFOR-a “Altea”, prebacile su helikopter tipa „Kugar“ (Cougar) iz misije KFOR-a, kako bi se uključio u operacije pružanja pomoći u Bosni i Hercegovini. Glavna komanda EUFOR-a u bazi Butmir u Sarajevu koordiniše i daje zadatke švicarskom helikopteru. Juče je tokom sanacije nasipa u Vidovićima pokraj Orašja ispušteno oko 22 tone vreća s pijeskom. Ovaj helikopter KFOR-a će sutra zamijeniti drugi „Kugar“, koji stiže iz Švicarske i koji će biti integrsan u helikoptersku flotu EUFOR-a do daljnjega.
Pružanje pomoći tamo gdje niko drugi ne može
Zaštita i pružanje pomoći ugroženom stanovništvu je važan zadatak oružanih snaga, koji se može izvršiti na razne načine. “Ono što Oružane snage BiH sada rade i ono što EUFOR sada radi je dobar primjer dvonamjenskog korištenje snaga. Mi koristimo svoje vojnike, znanje i vojnu opremu kako bismo pomogli ljudima u ovoj zemlji u otklanjanju posljedica prirodne nesreće i tako pružili pomoć društvu”, izjavio je general-major Diter Hajdeker (Dieter Heidecker), komandant EUFOR-a. Oružane snage imaju potrebno ljudstvo, terenske kamione i ostalu opremu koja može funkcionisati na teškom terenu i biti korištena u ovakvim situacijama. Izuzetno je važno da budu obučeni i održavaju svoja sredstva.
EUFOR i vojnici EUFOR-a iz 22 zemlje nastavljaju da pomažu vlastima BiH u dostavljanju pomoći neophodne stanovništvu BiH u najugroženijim područjima.zahvaćenim poplavama.