Prva romanijska pješadijska brigada brojala je 15.000 boraca od kojih je 379 dalo život za Republiku Srpsku. Više od 1.100 boraca je ranjeno.
33 godine su prošle, a borci poručuju da je njihova sveta dužnost da se prisjećaju svojih saboraca i da ne dozvole da uspomene na njih izblijede. Kažu, mir nema cijenu, i drago im je da se sreću upravo u takvim okolnostima.
"Drago nam je da se srećemo ovako u mirnodopskim uslovima, da osjetimo ovaj mir o slobodu, i da se srećemo sa svojim drugarima sa kojima smo dijelili teške dane, teške trenutke, kada se najviše ginulo, kada se prolijevala krv“, kaže pripadnik Prve romanijske pješadijske brigade Milovan Knežević.
Zamjenik komandanta Prve romanijske pješadijske brigade Željko Popović rekao je da je uloga brigade u Odbrambeno-otadžbinskom ratu bila ogromna, kako u odbrani Sarajevsko-romanijske regije, tako i u stvaranju Republike Srpske. On je naglasio da su borci ove brigade uvijek bili tamo gdje je najpotrebnije i najteže.
"Svaki četvrti pripadnik Sarajevsko-romanijskog korpusa, eventualno peti, dao je svoj život za odbranu Sarajevsko-romanijske regije što je i te kako visoka cijena. Ako gledamo samo Sokolac, Sokolac je u prethodnom ratu dao 287 pripadnika za odbranu i slobodu Republike Srpske“, rekao je zamjenik komandanta Prve romanijske pješadijske brigade Željko Popović.
Jedan od pripadnika brigade, a danas izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, Boško Tomić, kaže da je važno spomenuti činjenicu da ne postoje ratni zločini koji se dovode u vezu sa ovom brigadom, a i ako postoje pojedinačni slučajevi i optužbe, radi se o izmišljenim procesima na koje smo već navikli.
"Nigdje nismo pravili ratni zločin nego smo samo branili svoj prostor i svoju teritoriju. Ono što je danas teško kada obilježavamo ovaj dan je što među nama nema sa ove regije 4.000 ljudi koji su svoje živote dali. Iz tih razloga nama ostaje obaveza da vodimo računa o tim porodicama i Republici Srpskoj“, kaže izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić.
U crkvi Svetog proroka Ilije na Sokocu služen je parastos za poginule borce, nakon čega su položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje i organizovana posjeta spomen-sobi sa fotografijama 630 poginulih srpskih boraca. Prva romanijska pješadijska brigada je za svoju hrabrost i čojstvo odlikovana Ordenom Petra Mrkonjića.