Poljoprivrednici u Srpskoj, sljedeće godine moći će da računaju na 180 miliona maraka u agrarnom budžetu. Najavio je to srpski član Predsjedništva BiH u Bijeljini. Cilj je, kaže Dodik, da se obuhvati što više poljoprivrednih proizvođača, posebno onih malih.
"Pokušaćemo da obuhvatimo sve ljude koji se bave poljoprivredom. Recimo u slučaju, do sada kada oni koji imaju pet i više tovljenika imali su pravo na podsticaj. Sada će to biti svedeno na dva i plus uz neophodnu registraciju. Pokušavamo da priđemo ljudima i u ruralnom i u gradskom dijelu", izjavio je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.
U Savezu poljoprivrednih proizvođača kažu da je bilo krajnje vrijeme da se ulože značajnija sredstva u poljoprivredu. Tek treba da obave konsultacije sa udruženjima, ali već su pripremili prijedloge za Ministarstvo poljoprivrede.
"Planiramo da se uvede regres na mineralno đubrivo, obzirom na njegovou visoku cijenu, da se poveća regres goriva i da se znatna sredstva ulože u primarnu proizvodnju. Ono što je značajno da će veći broj gazdinstava biti obuhvaćen agrarnim budžetom jer će pragovi, donji pragovi biti još više sniženi", ističe Stojan Marinković, predsjednik Saveza poljoprivrednih udruženja Republike Srpske.
Iz Udruženja svinjara, kažu da očekuju da će većina novca biti uložena direktno u primarnu poljoprivrednu proizvodnju.
"Konkretna proizvodnja i za konkretan proizvod da vrijedi subvencija. to je osnov, to mora da bude zakon. Na osnovu proizvodnje - podsticaj. I na osnovu ulaganja u mašine, opremu, bilo šta drugo. Mora biti konkretna mjera da bi se mogla proizvesti jeftina hrana. Bez ovih sredstva nema jeftine hrane", kazao je Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske.
Sva ulaganja u poljoprivredu najbolje su se pokazala u jeku pandemije korona virusa, kaže ministar Pašalić. U protekle četiri godine u poljoprivredu je uloženo je oko 400 miliona maraka iz budžeta Vlade RS. Ulaganja moraju biti nastavljena, kaže Pašalić.
"Važno je da snažnije finansiramo poljoprivrednu proizvodnju jer smo vidjeli da smo imali dvije krizne situacije u posljednje tri godine i da je osnovno pitanje tada bilo imamo li dovoljno hrane. Naprosto mi moramo snažnije da podržavamo proizvodnju", istakao je Pašalić.
Novac za poljoprivredu, koji će biti nikad veći, treba pametno rasporediti, slažu se poljoprivrednici i resorno ministarstvo. Znanja i tehnologije, takođe trebaju biti među prioritetima.