Jedno od rješenja za račune firmi koje su pod američkim sankcijama moglo bi da bude osnivanje domaće banke koja neće ovisiti o SVIFT sistemu, kažu stručnjaci. O svim mogućim rješenjima narednih dana razgovaraće bankari i predstavnici Vlade Srpske. A sve to trebalo bi da se riješi i na nivou BiH.
- Ukoliko platni sistem ima probleme cijela ekonomija jedne zemlje ima problem. Tako da ovo pitanje nije problem samo Republike Srpske kao što se pokušava prezentovati već cijele BiH. I ja sam siguran da prosto moramo naći rješenje da cijeli platni sistem zaštitimo od eksternih šokova. Siguran sam da ljudi koji se bave monetarnom politikom i platnim prometom u Republici Srpskoj i BiH imaju odgovor na ovo pitanje - kaže Dalibor Tomaš, savjetnik predsjednika Vlade Srpske.
Ambasada SAD vrši pritisak na banke, ali banke moraju da donesu konačnu odluku. Ako se nastavi sramna praksa uvođenja sankcija i drugim firmama, ni banke neće moći poslovati.
- Opšta društvena klima učini to da predsjednik Republike Srpske ne može da primi platu u svojoj zemlji. To je skandal. Ko je onda vlast u Republici Srpskoj? Milorad Dodik ili američki ambasador? Ko onemogućava Miloradu Dodiku da primi platu? Naši bankari koji su kukavice. Naši bankari koji gledaju dinar, a ne svoju čast i dostojanstvo - ističe Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske.
Sankcije koje se zasnivaju na spekulacijama i bez činjenica, udar su na više stotina radnika. Radna mjesta, kažu u Vladi Srpske, moraju se sačuvati.
- Stvaraju haos, stvaraju društvo nesigurnosti, atmosferu nepovjerenja to im je osnovni cilj. U takvim uslovima se lakše manipuliše ljudima, a što je najtragičnije, na taj način se ugrožava egzistencija čitavih porodica familija u tim firmama koje su pod sankcijama - izjavio je Danijel Еgić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite.
Stručnjaci upozoravaju da banke ne smiju da zatvaraju račune sankcionisanim licima, već samo ne mogu da otvaraju nove. Američke sankcije udarile su na osnovna ljudska prava, ali i na slobodu medija.
ATV već treću godinu posluje pod sankcijama, sad već po drugi put.