Bajden sud nazvao nemoralnim

Amerikanci osporavaju legitimitet svog pravosuđa, a u BiH brane Ustavni sud

  • Izvor: RTRS
  • 08.07.2023. 20:44

Dok Ambasada SAD u BiH vrši pritisak na Republiku Srpsku zbog odgovora na nelegitimne odluke Ustavnog suda BiH, u Americi je sasvim normalno da se kritikuje Vrhovni sud.

Posljednju odluku Vrhovnog suda Amerike kojom se ukida upotreba pozitivne diskriminacije pri upisu na fakultete, američki predsjednik Džozef Bajden javno osuđuje. Sud naziva nemoralnim.

Iz Srpske odgovaraju - na licemjerje američkih diplomata smo navikli, pustite nas da branimo svoje!

Nakon odluke Vrhovnog suda Amerike da spriječi Bajdenov plan i oprosti studentske kredite u vrijednosti od 430 milijardi dolara, Bajden je sud nazvao nemoralnim. Poručuje kako se sa odlukom ne slaže.

A kada Republika Srpska reaguje na odluke Ustavnog suda BiH, američke diplomate se tome protive.

"Ne možemo dozvoliti da ova odluka bude trajno rješenje. Ne možemo dozvoliti da ova odluka bude posljednja riječ. Iako Sud može da donese odluku, ona ne može da promijeni ono za šta se Amerika zalaže“, rekao je Bajden.

Bajden sudije republikance naziva licemjernim.

"Danas se Sud ponovo udaljio od višedecenijskog presedana. I snažno se protivim odluci Suda“, rekao je Bajden.

Na pitanje novinara da li je Vrhovni sud nepravedan sud, Bajden odgovara: "To nije normalan sud!“

Član Predstavničkog doma iz reda Demokratske stranke za državu Njujork Aleksandria Okasio Kortez navela je da je Vrhovni sud zloupotrijebio ovlašćenja. Predlaže da se razmotri korišćenje opoziva i sudskih poziva kako bi se ograničila moć sudija.

"Ovakve odluke nagovještavaju opasno približavanje autoritarnosti i koncentraciji moći u sudovima“, rekla je Kortezova.

I američki senatori kritikovali su rad Suda. Senator demokrata Bob Mendez osvrnuo se na slučaj Dobza protiv Klinike za ginekologiju u Džeksonu od prije godinu i po.

"Šest krajnje desno orijentisanih sudija Vrhovnog suda odbacili su decenijsko nasljeđe tako što su demontirali pravne slobode oličene u odluci Roa protiv Vejda“, rekao je Mendez.

Senator Šeldon Vajthaus rekao je da Amerikanci moraju da se bore da spriječe članove Suda u nametanju nazadnih, ekstremnih ciljeva.

Grupa članova Kongresa najavila je ponovno pokretanje prijedloga zakona prema kojem bi Vrhovni sud činilo 13 sudija.

"Pravo je vrijeme da popravimo ovaj pokvaren i nelegitiman sud tako što ćemo snažno uzvratiti. Kada ti siledžija u školskom dvorištu otme pare za užinu, moraš nešto preduzeti ili će se u protivnom nasilnik nastaviti isto ponašati“, rekao je senator Ed Marki.

I prije tri godine, nakon što je Vrhovni sud ukinuo pravo na abortus, lider demokrata u Senatu Čak Šumer prijetio je sudijama Vrhovnog suda Bretu Kavanou i Nilu Gorsuću.

"Hoću da ti kažem, Gorsuću, hoću da ti kažem, Kavanou: Pustili ste duha iz boce i platićete za to. Nećete znati šta vas je spopalo, ako nastavite s donošenjem ovako užasnih odluka“, rekao je tada Šumer.

Bivši senator Al Franken Vrhovni sud naziva nelegitimnim, a glavnog sudiju Džona Robertsa razbojnikom.

"Ovaj sud je trenutno jako podijeljen, jako podijeljena ustanova i za mene je takav Vrhovni sud nelegitiman“, rekao je Franken.

I dok je u Americi sasvim legitimno da javno kritikuju odluke Vrhovnog suda, američke diplomate tako nešto ne dozvoljavaju Republici Srpskoj. 

Svakodnevni pritisci, nakon reagovanja Narodne skupštine na odluke Ustavnog suda BiH, pokazuju ogromnu dozu licemjerja, poručuju analitičari.

"Tu vidimo kontinuitet antagonizma prema Srpskoj. Trećerazredne diplomate to ovdje sprovode. To ne prati čak ni unutrašnju politiku njihovih država. Mi smo već na to navikli. Ne trebamo se na to obazirati, već svi srpski političari moraju biti istrajni na tom putu da se odbrane interesi i nadležnost Srpske“, poručuje politički analitičar Vojislav Savić.

U Americi rade jedno, a nama nameću nešto sasvim drugo, kaže Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske.

"Sve diplomate koje dolaze iz SAD, bez obzira na priču o centralizmu, bez obzira na to kakav je njihov odnos prema njihovom sudu, oni ovdje pričaju drugu priču. Osuđuju specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini', a oni su sami napali Iran, Avganistan, Јugoslaviju. Na licemjerje SAD smo navikli, osjetili na svojoj koži. Ono što treba da sami znamo je da Ustavni sud BiH i njegove odluke nemaju legitimitet. Nema razloga da mi poštujemo njegove odluke“, poručuje Mazalica.

Iz Srpske poručuju američkim diplomatama da Srbe puste da brane svoje interese. Јer ništa, kažu, ne rade što nije u skladu sa zakonima, niti što je protivno dejtonskim principima, a kao što je očigledno, ni praksi koju sprovodi Amerika na svojoj teritoriji.

Pratite nas i putem Vibera