Iza nelegalnog postupka koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika stoji Zapad predvođen Amerikom, rekao je politički analitičar Dragomir Anđelković u emisiji Srpska pred sudom.
Anđelković je istakao da kolektivni Zapad u Dodiku, kao lideru suverenista koji održava dobre odnose sa Rusijom, vidi prijetnju.
On je rekao da se iza svega krije namjera uklanjanja Dodika sa političke scene, ukidanje Republike Srpske i otvaranje puta ka etničkom čišćenju Srba.
- Ovo nije nikakav sudski postupak, ovo je parodija u kojoj lažni visoki predstavnik nešto pokreće, a onda lažno sudstvo i Tužilaštvo BiH, koji ne postoje u Dejtonu već su nametnuti, pokušavaju da procesuiraju legitimnog i legalnog predsjednika koji je ustavna kategorija, izabran od strane naroda. Ovo je politička i geopolitička tragikomedija i ljaga u demokratiji - naglasio je Anđelković.
On kaže da Zapad neće uspjeti da slomi predsjednika Srpske.
- Slamanje Milorada Dodika, što se neće desiti, značilo bi slamanje Republike Srpske, a slamanje Republike Srpske značilo bi etničko čišćenje Srba. Ne napadaju oni Dodika ni zbog čega drugog, već zato što je onemogućio realizaciju njihovih planova - maksimalističkih planova Alije Izetbegovića iz 90-ih godina, a znamo da tamo gdje je uspio da ih realizuje, poput Sarajeva, Srba više nema - rekao je Anđelković.
On je istakao da je Dodik pokazao spremnost da preuzme rizik i trpi napade zbog odbrane srpskih nacionalnih interesa.
- Dodik je na pozicijama čvrste nacionalne politike i niko nema pravo da napada njega i njegovu porodicu - rekao je Anđelković.
On je istakao da se u procesu protiv Dodika brane principi vladavine prava u BiH i da je, kako kaže, svako ko to ne vidi apsoluto politički slijep i gura BiH u veliku tragediju.
Anđelković je ponovio da Kristijan Šmit nema legitimitet, što su jasno rekle dvije članice Savjeta bezbjednosti UN - Rusija i Kina.
- Rusija i Kina su jasno poručile da Šmit nije visoki predstavnik, već uzurpator i to potvrđuje poziciju Republike Srpske, jer su dvije članice SB UN eksplicitno zauzele stav o tom. Ovo što radi Šmit nije odraz snage već nemoći, bitno je samo da budemo smireni i čvrsti i niko neće moći da nam nametne nešto što ne želimo - naglasio je Anđelković.
On je poručio da Zapad ne može slomiti srpski narod koji se vijekovima borio i istrajavao, ističući da imamo obavezu prema precima i budućim generacijama da istrajemo i sačuvamo Republiku Srpsku.
- Ne mogu nas pobijediti, ako mi sami sebe ne pobijedimo. Da su mogli da nas pobijede, oni bi to uradili mnogo ranije. Kad je Republika Srpska stvorena, Zapad je bio najjači. Da su mogli da nas pobijede, tad bi nas pobijedili i nametnuli uređenje kakvo žele. Od 1995. do 2023. koliko god da su otimali ovlašćenja, nisu uspjeli da eliminišu suštinu - da je Republika Srpska država sa svojom policijom, sudstvom i administracijom. Ako to nisu uspjeli da urade kada su bili najjači, ako bismo im to danas dopustili, preuzeli bismo na sebe breme veleizdaje - rekao je Anđelković.
On je istakao da svako ko danas kaže "moramo da se dogovaramo na svoju štetu" zagovara skok u provaliju, jer, kako kaže, koliko god mi bili kooperativni, od nas se uvijek traže još.
- Došlo je vrijeme da kažemo "ne" i mislim da Banjaluka u tom pogledu služi kao uzor svim Srbima - smatra Anđelković.
Dodaje da je Republika Srpska država unutar složene bh. zajednice i da uspijeva da se bori protiv zapadnih pritisaka kao druge, mnogo veće zemlje, koje imaju habrost da izađu na crtu Americi.
Anđelković kaže da se Republika Srpska i njeno rukovodstvo bori za očuvanje Dejtonskog sporazuma, koji je u trenutku postizanja prihvaćen kao kompromisno rješenje.
- Tada je napravljen bolan, ali iskren kompromis. Kao što su Srbi ušli u Jugoslaviju iskreno, tako su ušli i u dejtonski aranžman. Ideja je bila - šta je bilo, bilo je, hajde da nađemo način kako svi da budemo na pola zadovoljni ili nezadovoljni. Međutim, druga strana je to doživjela kao jednu vrstu zamke za Srbe i osnov za prevaru - rekao je on.
Anđelković kaže da su se geopolitičke okolnosti drastično izmijenile od trenutka potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas.
- Zapad vidi da mu vrijeme izmiče i Amerika, kao umišljeni hegemon, uviđa da to više nije. Kada je potpisan Dejtonski sporazum 1995. godine, Kina je imala deset puta manji BDP, izražen kroz paritet kupovne moći, od Amerike. U Rusiji je Andrej Kozirjev bio ministar spoljnih poslova i Rusija je klečala pred Amerikom. Danas, 2023. godine, Kina ima oko 40 odsto veći BDP od SAD. Rusija, koja je 1995. molila da uđe NATO, danas se suprotstavlja sa štitom i mačem u rukama NATO agresorima, polako redefiniše odnose u svom okruženju i ponovo je prvorazredna sila. Zapad, shvatajući to, pokušava da očisti svoje dvorište. Amerikanci znaju da ne mogu da održe hegemoniju u globalnim razmjerama i žele da u svom ataru uspostave pravila - istakao je Anđelković.
On je naglasio da odbrana Republike Srpske nije samo odbrana Dejtona i nacionalnih prava Srba zapadno od Drine, već odbrana elementarne egzistencije srpskog naroda na ovom prostoru.
- Da nema Republike Srpske, došli bi do onoga što je Ante Pavelić započeo 1941. godine - da nema Srba - rekao je Anđelković.
Anđelković je naglasio da je cilj Amerikanaca Dejton dva, odnosno projektovanje sadašnjeg uređenja Federacije na čitavu BiH.
- Time bi Republika Srpska bila svedena na ingerencije kantona i podijeljena na dva, tri kantona. Mi dobro znamo kako prolaze Hrvati u zajednici sa bh. muslimanima - potpuno su marginalizovani i nestaju. To bi se isto dešavalo sa Srbima na prostorima koji bi bili redefinisani na način koji u Sarajevu žele - rekao je on.
Anđelković je uvjeren da će se srpski narod uspješno oduprijeti svim pritiscima i izaći kao pobjednik iz ove geopolitičke borbe.