Advokat Goran Bubić rekao je da nije iznenađen činjenicom da je odbijen zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za izuzeće sudije Sene Uzunović.
"Mi smo imali sličnu situaciju i sa zahtjevom za delegacijom nadležnosti gdje je Sud izbjegavao da razmotri meritum predmeta“, rekao je Bubić.
Dodao je da ovaj zahtjev odbrane nije bio nikakav unaprijed smišljen plan.
"To je bio rezultat ponašanja na glavnom pretresu gdje se tvrdilo da je odbrani predsjednik Dodika, odnosno meni kao braniocu, uručeno nešto što mi nije uručeno. Tu je sudija potpuno zanemarila odredbe Zakona o krivičnom postupku gdje se kaže da se pismena strankama dostavljaju stranka putem pošte. Mi smo zbog operativnosti, prihvatili dostavu putem faksa prećutno u ovom ranijem periodu suđenja ali se ispostavilo da mi nismo dobili to pismeno gdje je Sud tražio izjašnjenje odbrane na dokaze Tužilaštva“, dodao je Bubić.
Advokat kaže i da je juče imao uvid u spis.
"Stručno-tehničko lice u Sudu BiH je potvrdilo da je moguće tehnički da faks pošiljaoca dobije povratnu informaciju OK a da taj tekst ne bude na faksu adresata, to je bilo tehnički moguće. Međutim, sudija je sve to zanemarila i neprimjereno na pretresu napala odbranu bez ikakvog uporišta u zakonu zbog čega smo mi iznuđeno tražili izuzeće sudije kada je već počeo pretres tako da je Vijeće samo kratko obrazložilo da je zahtjev stavljen nakon početka pretresa i da je proceduralno nedozvoljen“, pojasnio je Bubić.
Bubić kaže da Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma ima najdirektniju vezu sa ovim predmetom.
"Zato što je on instalirao visokog predstavnika, on pominje visokog predstavnika i njegovo osoblje. Međutim, u praksi se to pretvorilo u navodno neku ustanovu ali o tome ne govori Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, on poznaje samo personalno visokog predstavnika“, dodao je Bubić.
Bubić kaže da, budući da Republika Srpske, pa i odbrana u konačnici, kažu da je Šmit ilegalno naimenovan za visokog predstavnika, oni onda ne mogu tvrditi da ova administracija koja je uposlena u toj njegovoj kancelariji radi legitimno.
"Zato što mirovni sporazum poznaje osoblje visokog predstavnika i ako njega osporavamo ne samo zato što nije predložen od strane svih pet potpisnika Aneksa 10 već i zato što nije potvrđen rezolucijom Savjeta bezbjednosti. Bez obzira na to, mi imamo situaciju da Tužilaštvo BiH nama kao dokaz predlaže neka pisma iz kancelarije visokog predstavnika koje potpisuje izvjesni Havijar Leon Dijaz navodni šef pravne službe“, pojasnio je Bubić.
Bubić je citirao šta je navedeno u tom pismu:
"Visoki predstavnik se imenuje u skladu sa odredbama međunarodnog ugovora. Nijedna od strana u tom sporazumu nije dovela u pitanje imenovanje visokog predstavnika“.
Bubić je podsjetio na zaključke Narodne skupštine Republike Srpske u vezi sa tim.
"Imamo zaključke NSRS u više navara koja nije dala saglasnost, nije predložila ni na koji način ni akceptirala Šmita kao visokog predstavnika. S druge strane uložili smo dokaz još u prigovoru na optužnicu a to je zapisnik Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija iz kojih proizilazi da je Šmit bio predmet rasprave i ta rezolucija nije usvojena. Međutim, mi i pored toga dobijamo pismo od nekog službenika koji tvrdi da nijedna strana nije osporila naimenovanje“, rekao je Bubić.
Detaljnije pogledajte u nastavku: