Više od deset dana bez lijekova za prostatu i povišen šećer i adekvatne ljekarske pomoći dovelo je do pogoršanja zdravstvenog stanja Radovana Karadžića, prvog predsjednika Republike Srpske, koji izdržava kaznu u zatvoru na ostvru Vajt.
Za agoniju koju je prolazio i nemar ljekara, saznalo se nakon što se požalio kćerci Sonji Karadžić Jovičević. Nakon intervencije porodice i advokata, Karadžić je dobio terapiju.
"Drugi put kad je nazvao već je to bio bolji glas, mislim ne bitno, ali sigurno bolji glas i čistiji, trezvenije mi je, malo usporeno, ali trezvenije. Uspio je samo to da mi kaže, dobio sam terapiju, malo se bolje osjećam. Mene od juče poslijepodne, kad se kratko javio da kaže da je primio terapiju i da je malo bolje nije više zvao, kaže Karadžić Jovičević.
O zanemarivanju Radovana Karadžića, domaću i svjetsku javnost, ali i predsjednika Mehanizma međunarodnih krivičnih sudova u Hagu, obavijestio je i advokat Goran Petronijević. Dugogodišnja tortura nad Radovanom Karadžićem se nastavlja, kaže za ATV, Petronijević.
"Sve ovo zajedno dovodi u sumnju pristrasnost i kao rezultat ima ozbiljnu diskriminaciju doktora Karadžića, njemu se uskraćuju osnovan zatvorska prava. On vrlo često ne može da se javi svojima, ne može da se javi advokatima, za najmanju sitnicu iznalaze razno razne prestupe za koje samo oni znaju kakvi su i kažnjavaju ga neosnovano", rekao je Petronijević.
Karadžić je iz Haga prije dvije i po godine prebačen u Veliku Brtinaiju na insistiranje Dominika Raba, tadašnjeg britanskog ministra pravde, koji je prethodno bio službenik u Haškom tribunalu.
"Mi pokušavamo na sve moguće načine da utičemo na Mehanizam i njegovo sadašnje rukovodstvo da se potrudi da se doktor Karadžić prebaci u neku od zemalja bliže ovom prostoru ili da se makar vrati u prostorije zatvora u Ševeningenu", kaže Petronijević.
Do tada, Radovanu Karadžiću potrebno je uraditi medicinsku dijagnostiku i prema tome propisati lijekove, a ne ga liječiti prema pretpostavkama, kaže kćerka Sonja Karadžić Jovičević. Svoju pomoć, u te svrhe ponudio je Vlado Đajić, generalni direktor UKC RS.