Jedan od osnivača SDS-a

Bjelica: Srpska trajna, sve ostalo prolazno

  • Izvor: SRNA
  • 07.01.2024. 12:19

Republika Srpska rezultat je vjekovne težnje za slobodom i zbog toga je trajna, a sve ostalo je prolazno i privremeno, izjavio je jedan od osnivača SDS-a Milovan Bjelica.

Bjelica je, povodom predstojećg obilježavanja 9. januara - Dana Republike i njenog 32. rođendana, poručio da se Republika Srpska mora čuvati i njegovati svoje osobenosti da bi ostala srpska, a graditi svoje institucije da bi bila republika.

- Teška vremena budu i prođu, zlo se svako jednom nadvlada - tako će proći i ova okupacija - rekao je Bjelica.

Ono što je važno, kaže Bjelica, jeste to šta ćemo mi učiniti sa našom slobodom, sa našom republikom i kakvu ćemo je predati potomcima.

- Koliko će ona biti srpska, a koliko republika? Sve su to izazovi jednaki onima koji su pratili njeno osnivanje i nastanak - ocijenio je Bjelica, koji je i načelnik opštine Sokolac.

On je ocijenio da Republika Srpska da bi bila uspješna mora da razumije sebe i svijet oko sebe i da se bori za svoje mjesto u svijetu.

Prema njegovim riječima, ko ne prepozna duh vremena i nije u stanju da se prilagodi, da evoluira - osuđen je na propadanje.

- Zbog toga je obaveza nas nešto starijih, te generacija koje su u punoj snazi da napravimo okvir za dalji razvoj, da postavimo temelje razvoja i onoga što će novi naraštaji moći da nadograđuju. Da bi to ostvarili treba da budemo svjesni sebe, da se ne precjenjujemo ali ni da se ne potcjenjujemo. Treba da iskoristimo svoje komparativne prednosti - konstatovao je Bjelica.

Prednosti su, kaže, zelena energija, priroda koju treba da očistimo, čuvamo, i sačuvamo, te ljudi koji su talentovani i nadahnuti da iskoriste svoj talenat i da u digitalnoj eri razvijemo sebe i svoju zemlju na korist i ponos svekolikog srpstva.

Ističući da je Republika Srpska rezultat vjekovne težnje za slobodom, Bjelica je naveo da je ona opredmećen san svih buna i pobuna koje su se dešavale od 1463. i 1482. godine i pada pod osmansko ropstvo.

- O slobodi su sanjali oni u Nevesinju što su `podigli pušku`, kao i oni Pecijini junaci, te Mrkonjić Petar koji je više od krune želio slobodu. O svojoj državi maštali su i oni koji su se nakon Gavrilovog pucnja dobrovoljno javljali u srpsku vojsku, kako oni u zemlji tako i oni koji su otišli u daleku Ameriku da u tamošnjim rudnicima zarade za hljeb i zemlju za one koji su ostali - istakao je Bjelica.

On napominje da je sloboda da se odlučuje o sebi, bila na usnama i mučenika koji su vješani po trgovima 1914. godine, onih što su klani i ubijani nad jamama 1941, kao i onih koji u otadžbinskom ratu dadoše živote, grobove, kuće i okućnice, da bi se komad zemlje zvao Republikom Srpskom i na njoj se slobodno odlučivalo, srpski mislilo i disalo.

- Zbog toga je Republika Srpska trajna, a sve ostalo prolazno i privremeno - naglasio je Bjelica.

On je Republici Srpskoj poželio decenije i decenije mira, razvoja, izgradnje i napretka.

- Srećan nam Dan Republike i neka nas Sveti Stefan čuva i zastupa, amin! - poručio je Bjelica.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim - Republika Srpska.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: