Advokat Goran Bubić izjavio je u završnoj riječi da je pokušaj kriminalizacije Ustava Republike Srpske pravno neodrživ i da odluka Suda BiH u postupku protiv predsjednika Republike Milorada Dodika ne može biti nikakva drugačija osim oslobađajuća.
Bubić je rekao da je Tužilaštvo BiH "razapelo" predsjednika Republike između Ustava Republike Srpske i Kristijana Šmita.
Advokat predsjednika Srpske je u završnoj riječi istakao da brani čovjeka, jer de jure krivično djelo u ovom slučaju ne postoji.
Bubić je istakao da su Dodikovi savjetnici svjedočeći na Sudu BiH ukazali na to da Ustav Srpske ne poznaje mogućnost da predsjednik Republike ne potpiše ukaz i da bi u suprotnom mogao krivično odgovarati.
"Dodik je postupio u skladu sa Ustavom Republike Srpske, a samim tim i sa Ustavom BiH, sa kojim je usklađen", dodao je Bubić.
On je naglasio da Dodik ne sprovodi svoju već politiku koju je utvrdila Narodna skupština Republike Srpske, te da se pri donošenju važnih odluka uvijek konsultovao sa savjetnicima iz svog okruženja koji su autoriteti u oblasti prava.
Dodikov branilac je podsjetio na takozvani sarajevski proces iz 1983. godine u kojem je, između ostalih, suđeno Aliji Izetbegoviću, navodeći da se radilo o politički motivisanom procesu usmjerenom protiv slobode govora i mišljenja, koji je podijelio društvo, te imao dalekosežne posljedice kada je riječ o odvajanju BiH od SFRJ.
Na reagovanje sudije Sene Uzunović o relevantnosti navođenja ovog primjera, Bubić je rekao da to ima veze sa sadašnjom BiH.
Advokat predsjednika Republike osvrnuo se i na pojam međunarodna zajednica, ocijenivši da je riječ o značenju koje se mijenja vremenom.
Podsjetio je i na činjenicu da Savjet bezbjednosti UN nije usvojio rezoluciju kojom bi Šmit bio potvrđen za visokog predstavnika, na šta je Uzunovićeva zatražila da se vrati na predmet suđenja.
Bubić je odgovorio da je riječ o iznošenju završne riječi pred prvostepenim vijećem i da ima pravo govoriti o svemu o čemu je bilo riječi u postupku.
On je ocijenio da su u ovom postupku Dodik i vršilac dužnosti direktora "Službenog glasnika Republike Srpske" Miloš Lukić kolateralna šteta u borbi slonova, odnosno borbi unutar međunarodne zajednice.
Bubić je dodao i da je Šmit bio trabant donedavnog američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija.
Preslušavanje tonskog zapisa Dodikovog govora na Kozari koji je izvođen kao dokaz, Bubić je okarakterisao kao pokušaj gušenja slobode govora.
Ističući da je sudski postupak inicirao Šmit, Bubić je dodao da je on svojim izjavama slao poruku da je presuda donijeta.
"Izjave i odluke Šmita su van prava jer je on nepostavljeni stranac koji namjerava da eliminiše političkog protivnika", rekao je Bubić i zaključio da postupak nema veze sa vladavinom prava.
Bubić predložio oslobađajuću presudu za predsjednika Srpske
Goran Bubić, koji pred Sudom BiH brani predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, na kraju iznošenja završnih riječi predložio je Sudu da predsjedniku Srpske izrekne oslobađajuću presudu.
Bubić je rekao da je uvjeren da će Sud ovaj predmet vratiti tamo odakle je i počeo, a to je u politiku.
Tokom iznošenja završnih riječi, Bubić je rekao da Kristijan Šmit ne može tumačiti legitimnost svog postavljenja za visokog predstavnika već da o tome mora postojati akt.
Pojasnio je da u Aneksu jedan Dejtonskog sporazuma piše da je BiH članica UN, što isključuje starateljstvo, a to znači da niko sa strane ne može donositi zakone.
On je ponovio da visokog predstavnika potvrđuje UN, te da se ovdje može reći da je došlo do uzurpacije nadležnosti.
Bubić je u završnoj riječi predstavio i izjave ranijih visokih predstavnika nakon što su završili mandate u BiH.
"Mislim da su to njihove najiskrenije izjave. Kad ovdje završe mandat odu i pišu knjige i članke", rekao je Bubić.
Osvrćući se na legitimnost Šmita, Bubić je istakao da niko razuman nije i neće staviti pečat i potpis u vezi Šmitovog imenovanja.
Bubić je završio iznošenje završnih riječi nakon više od četiri časa izlaganja, a iznošenje završnih riječi započeo je Dodik koji je ranije najavio da će mu biti potrebna dva časa.