Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da proces pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora "Službenog glasnika Srpske" Miloša Lukića predstavlja presedan sa potencijalno dalekosežnim posljedicama, ne samo po institucionalnu stabilnost Srpske, već i po ustavni poredak BiH.
Bukejlović je u izjavi Srni ocijenio da je neophodno zauzeti jedinstven stav i pravno argumentovanu poziciju u zaštiti ustavnih nadležnosti Srpske, kao i legitimiteta institucija koje djeluju u skladu sa Ustavom i zakonom.
- Pokušaj da se institucije i organi Srpske dovedu u situaciju krivične odgovornosti zbog izvršavanja ustavnih obaveza predstavlja pravno nasilje i ovakvi postupci dovode u pitanje pravnu sigurnost, urušavaju autoritet Srpske i stvaraju opasan presedan koji može biti zloupotrijebljen za dalju degradaciju ustavnog položaja Srpske - rekao je Bukejlović.
On je naglasio da Srpska ima ustavno pravo da donosi zakone, uredbe i druge pravne akte putem svojih institucija, a da je "Službeni glasnik" zvanično sredstvo objavljivanja tih akata, što znači da napad na ovu instituciju predstavlja direktan udar na pravni poredak Srpske.
Napomenuo je da je od velike važnosti da i lokalne samouprave zauzmu jedinstven stav u zaštiti ustavnog poretka Srpske, jer se svaki udar na institucije Srpske direktno odražava i na njihovo funkcionisanje.
- Neophodno je da sve jedinice lokalne samouprave zauzmu jedinstven stav u zaštiti ustavnog poretka Srpske, kako bi se poslala jasna poruka da neće biti tolerisani pokušaji pravnog i političkog podrivanja njenih institucija - naglasio je Bukejlović.
On je dodao da je, osim pravne strategije, potrebno sprovesti i odgovarajuće političke i medijske aktivnosti, s ciljem informisanja javnosti o stvarnoj prirodi ovog procesa, njegovim posljedicama i značaju zaštite ustavnih prava Republike Srpske.
- Ovdje se ne radi o bilo kakvom odbijanju saradnje sa institucijama na nivou BiH, već o legitimnoj zaštiti autonomije Srpske u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH - rekao je Bukejlović.
On je naglasio da sudski proces koji se vodi pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika Republike Srpske", predstavlja direktno pravno i političko osporavanje njenog ustavnog položaja, što se ne može posmatrati izolovano, već kao dio šireg konteksta pritisaka usmjerenih ka slabljenju institucionalne autonomije Srpske.
- Republika Srpska je jedan od dva ravnopravna entiteta unutar BiH, sa jasno definisanim ustavnim nadležnostima koje proizlaze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma. Svaki pokušaj da se kroz pravosudni sistem BiH utiče na funkcionisanje institucija Republike Srpske predstavlja kršenje Dejtona i pravnog poretka u BiH - naveo je Bukejlović.
Ukazao je da Sud BiH vodi krivični postupak protiv Dodika i Lukića na osnovu odredaba Krivičnog zakona BiH, koje je samostalno nametnuo nelegitimni visoki predstavnik.
- To predstavlja presedan u pravnoj praksi, jer se krivično djelo koje im se stavlja na teret temelji na normama koje nisu usvojene u skladu sa redovnom zakonodavnom procedurom, čime se direktno krši demokratski poredak i pravna sigurnost - podsjetio je Bukejlović.
On je istakao da zabrinjava i činjenica da se u ovom predmetu, predsjedniku Republike Srpske i v.d. direktora "Službenog glasnika" sudi isključivo zbog toga što su postupali u skladu sa Ustavom Republike Srpske.
- Ovo predstavlja jedinstven slučaj u svijetu u kojem je neko procesuiran jer je djelovao u skladu sa najvišim pravnim aktima, što dodatno potvrđuje da se Sud BiH koristi kao instrument političkog pritiska i institucionalne destabilizacije Republike Srpske - istakao je Bukejlović.
Naveo je da je posebno zabrinjavajuće i to što se sadašnje djelovanje Suda BiH sve više koristi kao mehanizam za politički obračun sa institucijama Srpske, čime se podrivaju temelji Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Sud BiH je postao instrument za pravno-politički pritisak na rukovodstvo i institucije Republike Srpske, što ugrožava njenu autonomiju i stvara uslove za pravnu nesigurnost - zaključio je Bukejlović.
Pred Sudom BiH u Sarajevu danas će biti iznesene završne riječi u predmetu koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića za "nepoštovanje odluke" Kristijana Šmita.