Miloš Bukejlović, ministar pravde u Vladi Republike Srpske, smatra da rješavanje problema femicida i nasilja nad ženama, vrlo ozbiljnog i delikatnog problema, mora imati prioritetno značenje, bilo da se radi o nasilju koje se dešava u privatnom odnosu ili poslovnom okruženju.
Isto tako, Bukejlović smatra da je uvijek potrebno ukazati na društveno neprihvatljiva ponašanja pojedinaca, kako bi se ukazalo na nasilje ali i osnažila politika društvene svijesti kada su žene u pitanju.
Vlada Republike Srpske uspostavila je određene institucione mehanizme, kada je u pitanju zaštita žrtava od nasilja, kao i politike i mjere koje će spriječiti ovu vrstu krivičnih djela.
„Između ostalog, na posljednjoj redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvojen je i Nacrt Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama Republike Srpske - kojim je prvi put definisan femicid“, podsjetio je.
Nacrtom Zakona se, kako kaže, nastoji žrtvama nasilja učiniti dostupan i efikasan sistem mjera pomoći, podrške i zaštite, s ciljem zaustavljanja trenutnog nasilja koje trpe, sprečavanja njegovog ponavljanja, a posebno eliminisanja mogućeg fatalnog tj.smrtnog ishoda.
„Shodno tome, podržavamo i sve aktivnosti koje se realizuju u toku kampanje '16 dana aktivizma borbe protiv rodno zasnovanog nasilja', čiji je cilj da se pošalje jasna poruka da institucije, imaju nultu stopu tolerancije, prema bilo kom vidu nasilja i diskriminacije“, izjavio je Bukejlović.
Isto tako, Ministarstvo pravde u Vladi Republike Srpske, kao i do sada, učiniće sve da zaštiti žrtve nasilja i pruži im svu neophodnu podršku i zaštitu kroz unapređenje zakonskih rješenja, koja se odnose na ovu problematiku, a koja su u našoj nadležnosta, rekao je ministar.
„Uvijek ćemo biti na raspolaganju i ostalima, koji se bave obezbjeđivanjem pravnog i institucionalnog okvira za prevenciju nasilja nad ženama, zaštitom žrtava nasilja, te identifikacijom i procesuiranjem počinilaca. Nema opravdanja za nasilje ali i za bilo koji oblik kršenja ljudskih prava i narušavanja ljudskog dostojanstva, stoga pozivam da se počinioci nasilja prijave. Sve osobe koje su izložene agresivnom, netolerantnom zlostavljanju i ponašanju treba da budu ohrabrene da prijave takvo nasilje. Poruka je jasna, nasilje nema opravdanja, prijavite nasilnike. Niste same u ovoj borbi“, poručio je ministar.
On je pozvao sve da aktivno učestvuju u kampanji „16 dana aktivizma borbe protiv rodno zasnovanog nasilja", i ukažu na značaj politike rodne ravnopravnosti, ekonomskog osnaživanja žena i nulte tolerancije na bilo koji oblik nasilja, kako bi se osigurao život bez nasilja i diskriminacije.