Bivši predsjednik Srpske

Čavić: Razumijem Dodika, u BiH šalju nižerazredne diplomate

  • Izvor: ATV
  • 24.04.2024. 20:45

Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić kaže da razumije stav aktuelnog predsjednika Milorada Dodika o strancima u BiH i njihovo ponašanje jednostavno natjera čovjeka da kaže 'dosta vas je više'.

"Ne postoji nijedna politička stranka u Republici Srpskoj sa dužim trajanjem, koja je prošla kroz period raznoraznih turbulencija, da nije pokušala da ostvari komunikacije sa predstavnicima moćnih zemalja. Sa najboljom namjerom, da ublaži pritisak i da sa kompromisom dođe do rješenja koja su prihvatljiva obostrano da nam se skinu s vrata. Ne postoji nijedan koji nije zloupotrebljen. Iskustvo u odnosu sa njima tjera da kaže 'dosta vas je više'. Razumijem Milorada Dodika. Razumijem zbog toga što znam šta proživljava danas i na koji način je u genezi sa međunarodnim faktorom vidio sve njihove strane. Stranci u ovoj zemlji nas tretiraju kao idiote. Najtužnije je što je iz godine u godinu rang diplomata koji dolaze ovdje tek da se dokazuju. Žele da šalju izvještaje u svoja ministarstva sa sve više drame. Ako su ambiciozni, drama im podiže rejting. Ovdje više nema diplomata koji su karijernog tipa. Uglavnom se šalju nižerazredni diplomate", kaže Čavić.

On ističe da se čovjeku počne gaditi kada vidi kako stranci doživljavaju srpsku stranu.

"Stvarno je dosta više. Ne vrijedi biti pristojan, nepristojan, imati argumente.. Zašto? Zato što smo mi za njih egzotična destinacija. Za većinu tih koji ovdje dolaze i šalju izvještaje svojim ministarstvima, a oni daju instrukcije vladama koje zauzimaju stav, sve to dolazi svareno kroz lične ambicije toga ko to šalje. Imamo jasne rješenja, ne treba nam nervoza. Kada čovjek pogleda sa ove distance, vidi da Dejtonski sporazum odgovara isključivo Srbima. Ni Bošnjacima ni Hrvatima ne odgovara. Dejtonskim rješenjima mi smo dobili 49 odsto teritorije na kojoj imamo uspostavljenu sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast. To su tri ključna temelja za državnost. Imamo državu u državi. Pored toga, odrekli smo se u Dejtonu državne samostalnosti koju je Srpska imala tokom rata, ali je bila takozvana. Dobili smo u zamjenu za gubitak državne samostalnost, priznanje BiH u kojoj imamo jednu trećinu upravljačkih prava sa ustavom garantovanim mehanizmima zaštite i entitetskog i nacionalnog identiteta", kaže Čavić.

On kaže da u Sarajevu postoji sećija kod reis-ul-uleme gdje sjedaju ključni akteri, zajedno sa 'sivom eminencijom'koja nije na političkoj sceni ali ima uticaj.

"Ta pitanja oni često stavljaju na dnevni red, kako da konsoliduju svoje politike prema Srbima i Hrvatima. Oni žele da stvore bosansku naciju. Bosna je zemlja Bosanaca. Postoje Bosanci pravoslavne, katoličke i muslimanske vjeroispovijesti. Postoje tri naroda, srpski, hrvatski i bošnjački. To je koncepcija koja je dijelom usvojena za vrijeme Benjamina Kalaja. Uspostaviti bosansku naciju nije mogao ni Benjamin Kalaj", kaže Čavić.

On poručuje da je kod nas politička komunikacija zatrovana do te mjere da ni ona pitanja koja su kristalno jasna kao nacionalna, ne mogu da budu sklonjena u stranu u trenutku kada je svima jasno da treba da postoji nacionalni konsenzus. Zašto je to tako, Čavić odgovara:

"Ponekad mislim da je to zbog pokušaja da se stvori politička autentičnost iz koje bi proizišla veća podrška građana, više glasova itd".

Šta nas očekuje kada je u pitanju usvajanje Rezolucije o Srebrenici, Čavić poručuje:

"Ovo je još jedna etapa u kojoj ćemo mi biti pod pritiscima. Ali proći će kao što je u drugo prošlo, ukoliko i dalje zadržimo principijelnost o održavanju temeljnih vrijednosti Republike. Svi treba da daju doprinos tome. Ne samo političari, nego intelektualna elita, mladi ljudi i cijeli narod. Imamo u svojim rukama rješenje postojanja ove zemlje. Bez nas ona ne može da postoji. Postoji rizik da će neko reći 'Dejton je prevaziđen', nemoj sada da dignemo kapiju pa da se ovdje desi konflikt. Možda bi to i bilo da ne postoji okruženje u kojem to za trenutak više ne bi bio unutrašnji, nego regionalni konflikt. Postoji niz faktora koji nas na neki način drže u ovakvom stanju".

On napominje da se Republici Srpskoj niko nije obradovao osim Srba, a da je danas svi doživljavaju kao sinonim velike političke pobjede.

"Za nas je Srpska međunarodno stečeno pravo, a za Hrvate i naročito za Bošnjake, međunarodno stečena nepravda. Neće odustati od toga. Tražiće gdje god mogu platformu za nove napade na Republiku. Moramo naučiti da živimo u ofanzivno-defanzivnom ambijentu. To je teška zadaća", kaže Čavić.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: