Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić kaže u emisiji "Imate riječ sa Milijanom Kos" da je Rezolucija o Srebrenici polazna tačka za djelovanje Bošnjaka u narednih 20 godina i da će u sve biti "utkana".
"Srebrenica kao potpuno izmanipulisan pojam stradanja, posebno poslije nesrećne presude suda u Hagu koji je dao te kvalifikacije koje su neprihvatljive, služi kao sredstvo za politički pritisak kada se dešavaju geopolitički lomovi. Kad se pogleda istorija poslijeratne Republike Srpske, sve to vrijeme u raznim geopolitičkim trvenjima se intenzivirao pritisak na srpsku stranu u BiH. Sada je ponovo to vrijeme, veoma slično periodu iz 2002. godine do 2006. godine, za vrijeme Pedija Еšdauna. To znači da se međunarodni faktor konsoliduje pod jednom palicom vojne i civilne efektive, da bi uz administrativnu silu namjesništva u BiH imao i oružanu podršku da se spriječi bilo kakav otpor, što se vidi kroz djelovanje ЕUFOR-a, poručio je Čavić.
Bivši predsjednik Republike Srpske kaže da svijet gleda sukob Ukrajine i Rusije, kao i Izraela i Palestine što je dovelo do svojevrsne konfrontacije zapada i muslimanskog svijeta.
"To je iskoristio "stari lisac" Zlatko Lagumdžija. Znam ga toliko godina. Našao se, sa stanovišta njegovog viđenja stanja u BiH, u pravom trenutku na pravom mjestu. To je iskoristio kada se Palestinci likvidiraju kao muve. Za nekoliko mjeseci je u Palestini pobijeno više civila, kao za četiri godine rata u BiH. Treba to staviti na drugu stranu i da se muslimanima pošalje poruka da postoji briga za muslimane generalno. Rezolucija o Srebrenici u generalnoj skupštini UN-a je svojevrsna relaksacija odnosa sa muslimanskim svijetom", rekao je Čavić.
On ističe da to komplikuje situaciju u BiH. Za Republiku Srpsku to Rezolucija o Srebrenici je mrtvo slovo na papiru, ali će biti polazna tačka Bošnjaka u narednih 20 godina.
"Na toj osnovi se konstantno stvaraju politički konflikti. U sve će biti utkano. U pokušaju da se ispunjavaju uslovi za ЕU, neko će reći da u nekom poglavlju to treba da bude obavezna sadržina obrazovanja, pa dijela koji se tiče vladavine prava, pa kulture. Nema mjesta gdje se to pitanje ne može udjenuti. Znam to iz pregovora s njima. Gdje god mogu pokušavaju da utjeraju zrno razdora vjerujući da to pojačava njihov identitet i slabi identitet Republike Srpske. To je samo novi kamen spoticanja. U pravu su svi koji kažu da će ta Rezolucija donijeti nemir u BiH, a i u region", kaže Čavić.
On ističe i da visoki predstavnici u BiH imaju cilj da tu ostanu. Što gore - to bolje.
"Jedini političar svjetskog kalibra i autoritet u svakom smislu riječi je bio Karl Vilt. Svi poslije njega su bili viškovi i smetnje u vlastitoj administraciju. Iz domaćeg miljea su bili ispaljeni u BiH jer smetaju u svojoj državi. Znam političku pozadinu Incka, koji je bio periferija, ali tada je i uloga visokog predstavnika bila derogirana, pa je Incko bio logičan izbor. On je pokušavao da osnaži to svojim personalnim identitetom, ali je uspio da ubrlja do kraja. Svi ti visoki predstavnici došli su kao višak u svojoj državi", kaže Čavić.
On kaže da je Srpska tada bila izložena brojnim pritiscima, od Pedija Еšdauna, do Karle Del Ponte, raznoraznih komisija međunarodne zajednice, pojedinačnih predstavnica zainteresovanih zemalja i drugih.
"To je bio pritisak koji je posebno eskalirao uoči desetogodišnjice Srebrenice na kojoj smo bili prisutni Boris Tadić i ja. Bili smo na komemoraciji u Potočarima. Donekle smo taj teret uspjeli da skinem i o tome se nije nešto specijalno ni govorilo. Međutim, teret se pojavio nakon nesretne presude međunarodnog suda koji je dao te kvalifikacije. Tada počinje besomučan pritisak. To je nova politička platforma Bošnjaka. Pravljenje simbola žrtve sukoba u BiH i nadoknade žrtvi za stradanje. Istu tu politiku vodi i Kurti na Kosovu", kaže Čavić.