Glasanjem o rezoluciji o Srebrenici u UN završen je apsurd globalne svjetske politike kojim pokušavaju da dominiraju zapadne sile, a pokazalo se i da je svijet potpuno podijeljen, izjavio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
"Čini mi se da nije završen po njih dobro. Ako imate 84 za, 68 uzdržanih i 19 jasno proti, a to je 87. U svakoj normalnoj zemlji i svakoj normalnoj skupštini takva rezolucija ne bi bila usvojena. Ovdje se priznaju samo glasovi za i protiv, a oni uzdržani se ne računaju. Čini mi se da ne brojimo isto i dobro je da ne brojimo isto", rekao je Ćosić novinarima.
Prema njegovim riječima, glasanje je jasno pokazalo da je svijet potpuno podijeljen, odnosno, da se polako otrežnjuje.
Ćosić je rekao da jedan broj zemalja slobodnog svijeta, koji je potpuno nezavisan, prije svega ekonomski i politički, smije hrabro da kaže šta je prevara, a šta potpuno izvrtanje svjetskih činjenica.
"A onih 68, dakle daleko više od trećine i oni su, ako mogu tako da kažem, u sebi bili protiv, ali zbog zavisnosti od tog zapadnog svijeta i ekonomija, političkog uticaja na njihove zemlje, očigledno su odlučili da to izbjegnu na ovako elegantan način tako što su bili uzdržani", rekao je Ćosić.
On je dodao da mu je drago da je farsa konačno završena, ukazujući da su Srbi doživjeli da oni koji su počinili najveći genocid u Prvom i Drugom svjetkom ratu, predlože i dobiju od onih koji su im u tome pomagali rezoluciju o takozvanom genocidu.
"Ono što je dobro je da srpski narod treba da ide dalje i sada očigledno zna ko su mu jasni prijatelji. Isto tako je jasno da i među ovih 68 uzdržanih treba da traži prijatelje koji će smjeti jasno i glasno da kažu i stanu na stranu naših interesa", smatra Ćosić.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva naveo je da su 84 zemlje koje su glasale za usvajanje rezolucije vjerovatno vijekovima potčinjene predlagačima rezolucije, odnosno Njemačkoj, Britaniji, SAD i svim tim zapadnim silama i da jednostavno nema šanse da se mogu odvojiti od njih.
"Mislim da će otrežnjenje na svjetskoj sceni lagano da nastavlja. Čini mi se da Njemačka i SAD lagano gube politički korak. Ubijeđen sam da će nakon pobjede republikanskog kandidata Donalda Trampa na izborima u SAD zaokret biti još veći i da će svjetska politička scena da poprima drugačije dimenzije", smatra Ćosić.
Prema njegovim riječima, za Srbe iz Republike Srpske je dobro da znaju ko su prijatelji i da imaju prijatelja, koji jasno znaju o kakvom narodu je riječ.
"Od svega je najbitnije da smo okrenuti sami sebi i u ovom trenutku i da u ovim danima ostanemo potpuno jedinstveni i raduje jedinstvo koje je rukovodstvo Srbije ispoljilo sa rukovodstvom Republike Srpske. To je kvalitet koji moramo da čuvamo i da vodi srpski narod u budućnost", dodao je Ćosić.
On je napomenuo da su Srbi najveći narod na Balkanu, najduže istorije, najsnažnije tradicije, te slobodarski narod koji nikakva lažna rezolucija ne može ugroziti nego samo ojačati.
Generalna skupština UN usvojila je danas antisrpsku rezoluciju o Srebrenici za koju je glasalo 84 država, dok je 87 bilo protiv i uzdržano od ukupno 193 članica UN.
Ovu rezoluciju, koja je inicirana bez odluke Predsjedništa BiH, glasom je podržao i predstavnik stalne misije BiH u UN koji je tako nastupio kao predstavnik isključivo Bošnjaka, a ne sva tri konstitutivna naroda.