Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić nada se da će podizanje optužnice u slučaju "Dobrovoljačka" pokazati da Tužilaštvo BiH ima kvalitetne i neoborive dokaze o ratnom zločinu protiv mladih vojnika JNA napadnutih pri izlasku iz Sarajeva, što će rezultirati presudama.
- Nadam se da će postojati jasna spona između Tužilaštva i Suda BiH koja će rezultirati presudama i da će se, napokon, staviti tačka na ovaj slučaj koji će potvrditi da se radilo o ratnom zločinu, nikako o nekoj oslobodilačkoj akciji koju godinama unazad slavi političko i "građansko" Sarajevo - rekao je Ćosić Srni.
On je izrazio žaljenje što se neće dokazati krivica nekih od glavnih nalogodavaca koji više nisu živi, kao što je Jovan Divjak koji je to sprovodio u djelo.
- Ovdje treba da se pokaže da se radi o ratnim zločincima koje Sarajevo slavi kao heroje - rekao je Ćosić Srni.
On je podsjetio da su u mirnodopskoj koloni koja je ničim izazvana napadnuta, bili pripadnici bivše JNA svih vjera i nacionalnosti što, kako kaže, govori da se radi o nesrećnom građanskom sukobu.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu početkom maja 1992. godine, potvrdio je Srni portparol Tužilaštva Boris Grubešić.
Pripadnici "Zelenih beretki", "Patriotske lige", MUP-a i Teritorijalne odbrane takozvane Republike BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. i 3. maja 1992. godine.
Ubijena su 42 pripadnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.
Zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.