Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović naglasila je da Republika Srpska i njeni predstavnici nisu uzurpatori Dejtonskog sporazuma i pozvala narodne poslanike da, radi odbrane interesa i dejtonske pozicije Srpske, spriječe stupanje na snagu posljednjeg zaključka Predsjedništva na koji je stavila veto jer je veoma štetan po vitalne interese Srpske.
"Zaključak Predsjedništva BiH povodom eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka države BiH, usvojen bez konsenzusa na 8. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH - destruktivan je i veoma štetan po vitalne interese Srpske. Pozivam poslanike da moju izjavu o tome potvrde dvotrećinskom većinom, čime osporeni zaključak Predsjedništva BiH neće stupiti na snagu“, istakla je Cvijanovićeva.
U materijalima dostavljenim Narodnoj skupštini za održavanje posebne sjednice zakazane za petak, 20. oktobra, Cvijanovićeva je pojasnila da Srpska i njeni politički predstavnici i institucije, uključujući parlament, apsolutno nisu uzurpatori Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, kako je navedeno u zaključku za koji su glasali ostali članovi Predsjedništva BiH - Željko Komšić i Denis Bećirović.
"Srpska je garant opstanka i slobode srpskog naroda na ovim prostorima. Formirana je u miru, odbranjena u ratu, te međunarodno verifikovana kroz Dejtonski sporazum, zbog čega je naša dužnost kao izabranih političkih predstavnika da zaštitimo njen ustavnopravni položaj, institucije i nadležnosti“, navela je Cvijanovićeva povodom 10. posebne sjednice na čijem dnevnom redu je prijedlog odluke o potvrđivanju njene izjave po kojoj je navedeni zaključak Predsjedništva veoma štetan po vitalne interese Srpske.
Ona je rekla da se institucije, lideri i građani Republike Srpske mirnim i političkim sredstvima bore za očuvanje konsocijativnog sistema uređenja i upravljanja u BiH, i Ustavom zagarantovanih kompetencija.
Cvijanovićeva je istakla da Republika Srpska održavajući svoje osnovne interese iskazuje odgovarajuću spremnost na iznalaženje rješenja za otvorena politička pitanja u BiH.
Naglasila je da je Republika Srpska otvorena za dijalog i kompromis, ne dozvoljavajući da neko uzurpira Dejtonom i Ustavom BiH dodijeljene nadležnosti Srpske.
Cvijanovićeva je naglasila da i posljednji propisi usvojeni u Narodnoj skupštini o neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika ili ukazivanju na antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda BiH nikako ne služe u svrhu narušavanja dejtonske ustavne strukture u BiH, već predstavljaju reakciju na antidejtonsko i protivustavno djelovanje određenih organa, institucija i aktera čija bi primarna uloga trebala da bude zaštita Dejtona i Ustava BiH.
Ona je napomenula da Republika Srpska i dalje insistira na odlasku stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, te predlaže da se njegov sastav i djelovanje definišu u zajedničkim institucijama na novi način, kao u drugim demokratskim zemljama
"Nažalost, dijelu političkih aktera u BiH i međunarodnih subjekata ova neophodna tranzicija ne odgovara iz prostog razloga što postojeći sastav i način rada Ustavnog suda BiH predstavljaju bitan instrument u političkoj borbi slabljenja entiteta i kreiranja unitarne BiH“, naglasila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je rekla da Republika Srpska insistira i na tome da visoki predstavnik za BiH mora biti potvrđen i odgovarajućom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN, što nije slučaj sa nelegalnim Kristijanom Šmitom, koji uzurpira tu funkciju i nezakonito nameće, mijenja i dopunjava različite pravne akte u BiH, stavljajući se u ulogu zakonodavca i miješajući u unutrašnja pitanja BiH.
Deseta posebna sjednica na čijem predloženom dnevnom redu je prijedlog odluke o potvrđivanju izjave člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske po kojoj je zaključak Predsjedništva BiH povodu eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka države BiH, usvojen bez konsenzusa na 8. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, veoma štetan po vitalne interese Republike Srpske, biće održana u petak, 20. oktobra u Banjaluci, u 11 časova.
Bošnjački i hrvatski član Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić nedavno su usvojili zaključak u kojem se navodi da je neophodno da se, "s ciljem dosljedne implementacije načela pravne sigurnosti i vladavine prava, smjesta prekine sa ultimatumima, separatističkim politikama i napadima na `državu BiH` i njene institucije".
Narodna skupština, prema Ustavu BiH, razmatra izjavu srpskog člana Predsjedništva BiH i ukoliko je 10 dana od dana prosljeđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom od najmanje 56 glasova poslanika - osporena odluka Predsjedništva BiH ne stupa na snagu.