Nakon pisma ambasadora Velike Britanije u BiH Džulijana Rajlija upućenog glavnom i odgovornom uredniku Alternativne televizije Milijani Kos, postavlja se logično pitanje da li novinari iz Republike Srpske, prije nego urade svoj posao, prvo treba da idu na konsultacije u britansku Ambasadu, odnosno da li se ovaj diplomata preporučuje za cenzora srpskih medija?
S obzirom na to da je sam Rajli rekao da je "zabrinut" zbog priloga ATV od 16. januara u vezi sa sankcijama koje je Velika Britanija uvela marketinškoj agenciji "Mania" jer je bila angažovana u organizaciji proslave Dana Republike Srpske, postavlja se i pitanje da li se iza toga krije njegova želja da preuzme ulogu urednika u medijima u Republici Srpskoj i kroji uređivačku politiku!?
Vjerovatno u novije vrijeme nigdje u svijetu, osim u BiH, nije zabilježeno da ambasador neke države piše pismo glavnom i odgovornom uredniku medija u zemlji domaćina, jer "nije zadovoljan" novinarskim izvještajem.
Cijeli slučaj se može posmatrati i kao diplomatski skandal, jer ambasador vrši direktni pritisak na medije i njihovu uređivačku politiku. Zanimljivo je da ambasador Rajli dolazi iz Velike Britanije, zemlje koja se deklariše kao jedna od onih koja poštuje novinarske slobode, zagovara slobodu javne riječi i pluralizam mišljenja.
Treba podsjetiti da je ATV radio "sporni" prilog o temi u kojem se spominje angažman šefa Političkog odjeljenja Ambasade Velike Britanije Helen Fluker koja je već ranije izazvala interesovanje javnosti u Republici Srpskoj nakon saznanja da je "istraživala koliku podršku ima predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Srpskoj i van nje", a bila je zadužena i za "praćenje oblježavanja Dana Republike i dala procjenu da bi trebalo sankcionisati marketinšku agenciju 'Manija'".
Novinari ATV su ovoj temi pristupili profesionalno i objektivno, te su tražili i komentar Ambasade Velike Britanije u BiH tragajući za činjenicama i dajući mogućnost da se čuje i njihova strana priče. Međutim, odgovor na konkretno postavljeno pitanje nisu dobili, ali je uslijedilo pismo ambasadora koje se, najblaže rečeno, može protumačiti kao pritisak i direktno miješanje u uređivačku politiku.
Javnost Republike Srpske s pravom se pita u čemu je pogriješio ATV, budući da su se držali profesionalnih standarda, istražujući aktuelnu temu i poštujući pravilo da se čuje i druga strana, kao i maksimu: "Činjenice su svete, a komentari slobodni".
Možda je sama tema, za ambasadora Rajlija, sav grijeh ATV-a, ali za javnost u Republici Srpskoj je veoma zanimljiva jer ima pravo na istinu.
Glavni i odgovorni urednik ATV-a Milijana Kos izjavila je Srni da joj nije poznato da ambasador neke zemlje, za kojeg se jasno zna šta su mu obaveze, piše glavnom uredniku medija, te da je to doživjela kao direktan pritisak na profesionalan rad.
"Tu je, očigledno prisutna određena doza njihovog straha da li ćemo mi da nastavimo da istražujemo i izvjesnu gospođu i sve koji na ovim prostorima ne rade u skladu sa onim što im njihova država daje kao obavezu kada dolaze u neku zemlju kao diplomate", navela je Kos.
Kos je rekla da je, nakon pisma ambasadora, shvatila da je ATV očigledno napravio pravi potez, objavivši prilog u kojem je ukazao na ljude koji rade u britanskoj Amabasadi u BiH, odnosno njihove eventualne namjera i ciljeve nakon sankcija koje su uveli agenciji "Mania", koja je bila angažovana u organizaciji proslave Dana Republike Srpske.
Ona je ocijenila da je nekonvencionalno to što rade Rajli i pojedinci iz Ambasade u BiH, pa je tako doživjela i ovo pismo.
"Veoma dobro znamo da se i britanska i američka ambasada oglase nekim saopštenjem, a ovaj put je pismo direktno poslato na moje ime. To sam razumjela kao pritisak i, nakon konsultacija sa rukovodstvom kuće, i odgovorila. Ne dopuštam bilo kakvu vrstu pritiska bilo koga, pa ako dolazi i od te neke moćne države kao što je Velika Britanija. Mogli su da nađu drugi način da nam se obrate ako misle da nešto nismo dobro uradili ili, kao što sam navela u pismu, preduzmu radnje koje im zakon u BiH, odnosno u Republici Srpskoj dozvoljava", rekla je Kos za Srnu.
Ona je istakla da je u svom pismu pozvala ambasadora Rajlija da posjeti ATV i uvjeri se u profesionalan rad ove medijske kuće, podsjetivši da su tražili stav Ambasade i kada su "pravili" priču o Helen Fluker.
"Poslali smo pitanje da li je tačno da je ta osoba, reći ću žargonski, neko ko ovdje vedri i oblači, uzima sebi za pravo da sankcioniše pojedince, kolektive, institucije u Republici Srpskoj. Nismo dobili odgovor. Prilog o tome je završen u 15.00 časova i oni su imali šest sati da odgovore. U odgovoru koji smo dobili nijednom riječju nisu pomenuli osobu na koju smo mi ukazali i tražili informaciju. Prilog bi, možda, mogao da bude drugačiji da su oni odgovorili na postavljeno pitanje", pojasnila je Kos.
Ona je poručila da se zaposleni u ATV ničega ne plaše, nastavljaju da rade objektivno i profesionalno, kao što radi i veliki broj medija u Republici Srpskoj, među kojima je svakako i Novinska agencija Republike Srpske - Srna.
"Krajnje je vrijeme da se svima koji misle da imaju pravo da utiču na rad medija pokaže da to ni u kom slučaju ne mogu", naglasila je Kos i podsjetila da je ATV već treću godinu pod američkim sankcijama uvedenim bez ikakvog obrazloženja Ambasade SAD u BiH.
Ona je navela da su sankcije rezultat njihove proizvoljne kvalifikacije što je apsurd. "Te proizvoljne kvalifikacije su objavljene u nekom saopštenju iz Ambasade SAD, a kada mi hoćemo da imamo sve informacije, da dobijemo odgovore na sva pitanja i profesionalno obavimo svoj posao kako bi javnosti predočili istinitu i objektivnu priču - ne dobijemo odgovor", istakla je Kos.