Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će visoka delegacija države Srbije prisustvovati obilježavanju Dana Republike, 9. januara, te istakao da je dan kada je nastala Republika Srpska jedan od najvažnijih u novijoj srpskoj istoriji.
Dačić je poručio da je srpski narod, a ne neko drugi u njegovo ime, izabrao koji će dan da praznuje kao Dan Republike Srpske i da suprotstavljanje volji naroda znači nametanje.
- Upravo je Republika Srpska i sve što nju simbolizuje izraz otpora bilo kakvom nametanju srpskom narodu, a toga je bilo previše u prošlosti - rekao je Dačić.
On je istakao da Srbija bezrezervno poštuje svaku odluku srpskog naroda u Republici Srpskoj da odlučuje o svojoj sudbini i da se toga nikada neće odreći.
- Dan kada je nastala Republika Srpska, 9. januar, jedan je od najvažnijih dana u novijoj istoriji srpskog naroda i mi smo ponosni na taj datum, bez obzira gdje živimo. I ove godine ćemo zajedno biti uz Republiku Srpsku na njen praznik naročito sada kada razni pritisci i osporavanja teže da razbiju naše nacionalno jedinstvo - rekao je Dačić.
On je naveo da će, kao i svake godine, država Srbija imati svoje predstavnike na obilježavanju Dana Republike Srpske.
- Važno je da Srbija uvijek stoji uz Republiku Srpsku i onda kada postoje problemi i onda kada se proslavlja dan kada je ona nastala - rekao je Dačić.
On je, povodom prijetnji i zahtjeva Kristijana Šmita da budu uhapšeni svi koji budu na proslavi Dana Republike u Banjaluci, ukazao da nijedno pitanje ne može da se riješi silom i represijom, a da onaj ko to zagovara ne radi dobro ni za BiH ni za Republiku Srpsku.
- Ne sjećam se da je neki visoki predstavnik prijetio tužilaštvom i policijom povodom bezbroj slučajeva direktnog rušenja Dejtonskog sporazuma na štetu srpskog naroda i Republike Srpske, na sve pozive na ukidanje Republike Srpske, na otimanje ovlaštenja srpskom narodu koja mu pripadaju po Dejtonskom sporazumu - rekao je Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije je ukazao da postoji samo jedan način za rješavanje problema, a to je razgovor.
- Nijedno pitanje koje se tiče srpskog naroda ne može da se riješi bez pristanka srpskog naroda, zato je i nastala Republika Srpska i zato ona postoji već 32 godine - istakao je Dačić.
On je naveo da pritisci na Srbiju u vezi sa Kosovom i Metohijom i Republikom Srpskom nisu ništa novo i da u kontinuitetu traju godinama, ali da isto toliko traje jedinstveni i uspješan otpor tim pritiscima.
- Mi dobro znamo koji su glavni pravci tih pritisaka i šta se od njih očekuje - da Kosovo bude nezavisno i da se Republika Srpska utopi u unitarnu BiH, da prestane da postoji kao entitet. To se neće desiti dok god Srbija ima iza sebe politiku zaštite svojih najvažnijih nacionalnih interesa, a to su u prvom redu Kosovo i Metohija i Republika Srpska - rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije istakao da su građani Srbije u decembru još jednom dali ogromnu podršku takvoj politici koju sprovodi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije, što je više nego jasan putokaz kako treba raditi ubuduće.
- Republika Srpska, njen opstanak, ekonomski razvoj i svakodnevno podizanje njene ekonomije i položaja srpskog naroda su prioriteti naše politike. Ne samo što imamo obavezu garanta opstanka Republike Srpske, koja proističe iz Dejtonskog sporazuma, mi vodimo takvu politiku zato što u nju iskreno vjerujemo i zastupamo je sa ponosom - zaključio je Dačić.
Republika Srpska će sutra na ponos svih građana dočekati svoj 32. rođendan i Dan Republike koji će biti obilježeni najspektakularnije do sada.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.
Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim - Republika Srpska.