Profesor međunarodnog prava

Dakić za ATV: Srpska koristi kapacitet ugovorne strane u Dejtonskom sporazumu

  • Izvor: ATV
  • 22.05.2024. 21:23

Ovo što se danas desilo, desilo se prvi put u istoriji Republike Srpske. Srpska koristi kapacitet ugovorne strane u Dejtonskom sporazumu. Narodna skupština danas je pokrenula pravni mehanizam zaštite interesa Republike Srpske koje predviđa međunarodno pravo i koje daje svakoj ugovornici jednog međunarodnog ugovora, poručio je ovo profesor međunarodnog prava Dragan Dakić.

- Ovo danas što se desilo, desilo se prvi put u istoriji Republike Srpske. Srpska koristi kapacitet ugovorne strane u Dejtonskom sporazumu. Ovo je što je Narodna skupština danas uradila je pokretanje pravnog mehanizma zaštite interesa Republike Srpske koje predviđa međunarodno pravo i koje daje svakoj ugovornici jednog međunarodnog ugovora. Dejton je sa svim svojim korpusom, prije svega mislim na aneksa, dio opšteg međunarodnog prava da uređuje jednu vrlo osjetljivu oblast, a to je mir, međunarodni mir, visoko internacionalizovan međunarodni ugovor i po broju ugovornica i po broju svjedoka, ali kroz aktivnosti Savjeta bezbjednosti koji je formalno odobrio Dejtonski mirovni sporazum i time ga uveo u korpus opšteg međunarodnog prava. Ovo znači da sve države, ne samo ugovornici i svjedoci moraju da poštuju ono što je propisano Dejtonom - naglašava Dakić te dodaje:

- Ono što je u ovom konkretnom slučaju prekršeno, od strane prije svega, jedne od ugovornica, koja se pojavila kao kosponzor, mislim na Hrvatsku i od svjedoka, sa izuzetkom Ruske Federacije, odnosi se na Aneks 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kada kažemo Aneks 4, to je asocijacija na Ustav i ustavno-pravni poredak BiH. Mi ga ovdje drugačije posmatramo kao nešto što ustanovljava međunarodno pravo i obavezuje sve članove međunarodne zajednice. Aneks 4 reguliše pitanje podjele vlasti i utvrđivanje nadležnosti. Države koje su sponzori i kosponzori ove rezolucije, a koje su u ugovornom odnosu u Dejtonu su se grubo oglušile o ovu vrstu svoje obaveze, učešćem u izradi i podnošenjem na razmatranje Generalnoj skupštini UN-a ovog akta. Ono što Republika Srpska sada radi, jeste zaista jedan pristup koji do sada nije korišćen. U pitanju je dijaloški akt. Narodna skupština usvaja jedan od dva moguća akta, odnosno, pravna lijeka koje ima kao ugovorna strana. To je kršenje međunarodnog prava i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma - istakao je Dakić.  

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske uputila je formalni protest kao odgovor na radnje preduzete u okviru neformalne grupe država "međuregionalnog jezgra" koja je Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija dostavila konačni nacrt rezolucije o Srebrenici.

Pratite nas i putem Vibera