Glavna poruka današnjeg sastanka sa ministrom inostranih poslova Danske Larsom Lokeom Rasmusenom bilateralno interesovanje ili revitalizacija nekog bilateralnog interesovanja kada je riječ o BiH s obzirom na činjenicu da se to interesovanje za prilike ili neprilike u okviru BiH u zadnje vrijeme kanalisalo isključivo preko ЕU, izjavila je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Cvijanović je rekla da je svijet suočen sa raznim izazovima, te da je na sastanku bilo riječi o ekonomiji, ЕU, o perspektivi i brzini kretanja BiH ka punopravnom članstvu i navela da je ministar Rasmusen izrazio punu podršku svoje zemlje za tom putu.
- Sastanak je bio prilika da ukažem na naše nezadovoljstvo dinamikom i načinom kako se tretirao evropski put zadnjih 20 godina, i koji je je, umjesto što su razvlačili taj proces, trebao da pokaže svoj puni smisao u nekom prethodnom periodu a ne sada kada neke druge države koje realno nisu uopšte u prilici da ispunjavaju evropske uslove dobijaju kao nagradu i to geopolitičku, geostratešku, kandidatski status ili će dobiti datum za početak pregovora. To nije prosto bilo fer i mislim da smo se tu na neki način složili - naglasila je ona.
Cvijanović je napomenula da su u BiH nesređeni odnosi.
- Danski ministar imao priliku da to vidi pogotovo na relaciji između mene i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića. Imali smo vrlo suprostavljena mišljenja i, nakon što je čuo sva ta izlaganja, rekla sam ministru da veoma cijenim što je on jedan iskusan diplomata i političar koji se ne može prevariti i da ne koristim njegovo prisustvo da bih usmjeravala pažnju protiv svojih kolega, već da bih ukazala na određene probleme i ono što smatram da je loše, za razliku od kolege Bećirovića koji koristi svaku priliku ko god da dođe da ukaže da sam eventualno ja problem ili da je problem Republika Srpska, da je problem Milorad Dodik - poručila je Cvijanović.
Cvijanović smatra da je takvo ponašanje Bećirovića vrlo neprincipijelno i da je kratkog daha.
Ocijenila je da ta "neka pažnja sada postoji i globalno gledajući u BiH je more neriješenih problema ili velikih upitnika, ali to malo, sitno traženje krivaca da biste iskoristili nekoga sa strane samo nas drži u uvjerenju da zapravo mnogi bošnjački političari ili većina njih u suštini žele strano prisustvo zato što preko njih ostvaruju svoje političke ciljeve ili hrane svoje političke apetite koji su preveliki".
- Mi živimo u zemlji koja jeste kompleksna, ali upravljiva ako mi želimo da se njome upravlja na pravi način. A ako želite da osptruišete na način da ne može ovako, već može samo onako kako bismo mi dominirali, onda naravno da je ona osuđena na neuspjeh - rekla je Cvijanovićeva.
Komentarišući optužbe ministra spoljnih poslova u Savjetu ministara Еlmedina Konakovića nakon sastanka sa Rasmusenom da Republika Srpska zbog, kako je rekao, ruskog uticaja blokira evropski put BiH, Cvijanoviće je rekla da je to licemjerno i besmislica.
- Reći da bi BiH daleko brže napredovala na evropskom putu da to ne blokira Republika Srpska je vrlo, problematično i vrlo lažno. Kao prvo, Konaković je prisustvovao sastancima vladajuće strukture na nivou BiH i gdje smo upravo mi iz Srpske, predsjednik Republike Milorad Dodik i ja, predlagali, da idemo sa ispunjavanjem svih 14 prioriteta, pa ako bude nekih manjkavih rješenja, nešto što treba doraditi, možemo poslije u hodu doraditi. Međutim, Konaković je rekao tada da on to ne prihvata i da nije upoznat šta znači tačno tih 14 prioriteta i konačno su poslije toga davali političke izjave da oni ne žele da rješavaju to na taj način jer jedan od tih prioriteta tretira upravo pitanje Ustavnog suda BiH - istakla je Cvijanović.
Prema njenim riječima, to je zapravo rješenje na liniji onoga što i Srpska očekuje.
- To je da se stranci isele iz domaćih institucija i da domaći političari preuzmu odgovornost za procese u BiH. Konačno, to misli i Еvropska unija jer su oni napisali da je to jedan od zahtjeva. Tako da je to što priča Konaković neprincipijelno. Oni koriste svaki mikrofon da optuže Srpsku i uporno pričaju o tom ruskom uticaju samo da bi dodatno privukli međunarodnu pažnju - napomenula je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da taj ruski uticaj možda postoji, ali on ne može da bude veći, niti je veći od američkog ili turskog ili uticaja ЕU, pa konačno i nekih drugih.
- Prvo, da biste imali uticaj, da biste vršili pritisak, kao što je danas i kolega Bećirović rekao da ruski uticaj vrši pritisak, vi biste morali da imate pare koje ovdje investirate, morali bi da imate svoje medije kojima upravljate ovdje i koje dotirate, svoje nevladine organizacije koje dotirate i preko njih propagirate određene ideje ili pravite pritisak na grupaciju koju želite da vidite na vlasti i slično - objasnila je ona.
Cvijanovićeva je poručila da su "te izjave toliki apsurdi i da je to samo način da privučete dodatnu međunarodnu pažnju".