Zamjenik šefa Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica izjavio je da srpski narod 1995. godine nije bio svjestan značaja pojedinih odredaba Dejtonskog mirovnog sporazuma i koliko će i nakon 29 godina, biti suštinske i neophodne za zaštitu autonomije Republike Srpske, te onog zbog čega su desetine hiljada ljudi dale svoje živote.
- Svi smo tada pratili koja će teritorijalna razgraničenja donijeti Dejton, ali danas vidimo važnost nekih njegovih drugih odredaba i elemenata - rekao je Mazalica, povodom navršavanja 29 godina od parafiranja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa.
Mazalica je napomenuo da je Dejtonski mirovni sporazum dokument koji je zaustavio rat, ali i pružio okvir za uspostavljanje mira i pravne države konsocijativnog tipa, uz očuvanje interesa zaraćenih strana i nakon završetka sukoba.
On je ukazao da su, nažalost, strane diplomate, uključujući razne visoke predstavnike bez pravnog znanja i svijesti o posljedicama svojih postupaka znatno mijenjali pravni okvir u BiH.
- Ali, ipak, sve što nema uporište u Ustavu, prije ili kasnije će se morati ukinuti, ili će se tome morati prilagoditi Ustav. BiH će jednom morati postati pravna država ako misli opstati bez pritisaka i centripetalnih sila sa strane - naglasio je Mazalica.
On je naveo da se svi koji sebe smatraju "patriotama BiH" trebaju zamisliti zašto se i nakon 29 godina od kraja rata radi po Ustavu koji je dio mirovnog sporazuma, čiji su potpisnici pojedinci, a ne onog koji je nastao kao rezultat unutrašnjeg dogovora i konsenzusa.
- BiH se još nije potvrdila kao država koja je plod državotvornih težnji i političke volje narodnih predstavnika. Ne kažem da bih to volio, ali treba ponavljati da je ona kao država ipak nedovršena. Uzurpacija, nelegitimnost i nelegalnost nekih institucija čine je poludržavom, a nezrelost nekih političkih zajednica drže je u stanju permanentne krize - istakao je Mazalica.
Sutra se navršava 29 godina od parafiranja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.