Dejtonski mirovni sporazum ne samo da je zaustavio rat u BiH, već je i u regionalnom smislu označio kraj jedne epohe koja se odnosi na raspad bivše Jugoslavije, kaže Miloš Šolaja, profesor na Fakultetu političkih nauka.
"Dejtonski mirovni sporazum je onaj granični događaj koji bi trebao da razdvoji mir i rat u regionu. On ima širi politički ali i širi simbolički značaj, upravo zbog toga što je region krenuo u pravcu smirivanja a drugi pojedinačni sukobi nisu poremetili zaista karakter tog sporazuma“, rekao je profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Miloš Šolaja.
Republika Srpska je najveći uspjeh srpskog naroda sa lijeve strane Drine, smatra Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske. Sloga i jedinstvo iz odbrambeno-otadžbisnkog rata trebaju nam poslužiti kao primjer za očuvanje Republike Srpske u miru, kaže Ostojić.
"Period poslije rata pokazao je da je samo srpskom narodu i političkom rukovodstvu Republike Srpske od 1996. do današnjeg dana stalo da se taj Dejtonski mirovni sporazum očuva, onaj izvorni sporazum. Ja mogu samo da kažem da BiH i ovakva kakava jeste, a svi znate kakva je, može jedino da ostane na principima izvornog Dejtosnkog sproazuma“, kaže predsjednik BORS-a Radan Ostojić.
Mir je najveća tekovina Dejtosnkog sporazuma, i trebalo je da živimo jedni sa drugima i jedni pored drugih i da se ne ugrožavamo, poručuje predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske. Tri konstitutivna naroda bi se pomirila i dogovorila, ali u sve su se umješali stranci, kaže Stevandić.
"Budućnsot BiH je vezana za tu mogućnost da jedni druge ne ugrožavamo, da jedni drugima ne ukidamo spomenike, ne otimamo imovinu, da jedni drugima ne ukidamo datume rođenja, kao što je to 9. januar i mi ćemo sigurno biti istrajni jer mi to drugim narodiam ne radimo i nedozvoljavamo da rade nama. U toku je jedna od ključnih bitaka gdje trpimo pritiske pravosudne, bezbjedonosne, finansijske“, kaže predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
Dejtosnki mirovni sporazum dao nam je Republiku Srpsku. Uprkos svim preprekama i teškoćama, svi imamo obavezu da je čuvamo i sačuvamo, čulo se danas sa mnogih adresa.