Profesor ustavnog prava

Dmičić: Nepravan udar na instituciju predsjednika Republike Srpske

  • Izvor: SRNA
  • 21.02.2025. 09:06

Profesor ustavnog prava Mile Dmičić izjavio je da optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića nemaju utemeljenje u Ustavu BiH i zakonima, već su političkog karaktera i imaju za cilj degradaciju Srpske.

Dmičić je rekao da kao nepravni akti ove optužnice imaju cilj pružanje svojevrsne podrške međunarodnoj zajednici, određenim nedejtonskim snagama u BiH s ciljem podsticanja i sprovođenja procesa degradacije državnosti, integriteta i subjektiviteta Republike Srpske.

- Ovlaštenja prema Narodnoj skupštini su proglašavanje zakona ukazom. U ustavnom sistemu Republike Srpske ukaz je akt šefa Republike kojim se vrši proglašenje – promulgacija zakona. Ustavno pravilo je da zakon ne može stupiti na snagu bez ukaza. On je dio forme zakona i objavljuje se zajedno sa zakonom, odnosno neposredno ispred teksta zakona - pojasnio je on.

Predsjednik Republike, naveo je Dmičić, proglašava zakon u roku od sedam dana od njegovog usvajanja u Narodnoj skupštini i u tom roku predsjednik Republike može zahtijevati da Narodna skupština ponovo odlučuje o zakonu.

Međutim, istakao je Dmičić, on je dužan da proglasi zakon koji je ponovo usvojen u Narodnoj skupštini.

- Akt proglašenja je uslov koji mora biti ispunjen da bi se moglo početi sa izvršavanjem, odnosno primjenjivanjem zakona - naglasio je on.

Dmičić smatra da se u optužnicama vrši nepravan udar na instituciju predsjednika Republike Srpske, te naglašava da je to neprihvatljiv čin antidejtonskog, neustavnog i nezakonitog urušavanja državnosti, autonomije, integriteta, statusa i preuzimanje nadležnosti entiteta, što za posljedicu može imati stvaranje unitarne i centralizovane državne zajednice BiH.

Prvenstveno, gledajući sa stanovišta temeljnih ustavnih i zakonskih nadležnosti i odgovornosti predsjednika Republike, kaže on, radi se o optužnici čiji je podstrekač i inspirator Kristijan Šmit.

- To potvrđuje da je na djelu nepostojanje njenog legaliteta i legitimiteta, jer on nije ustavni organ niti je imenovan na osnovu relevantnih rezolucija Savjeta bezbjednosti - rekao je Dmičić za Srnu.

Stoga odluke koje donosi, pa i u slučaju optužnica, istakao je Dmičić, ne mogu imati pravnu niti izvršnu snagu u Republici Srpskoj i opravdano se negiraju i ne mogu primjenjivati, s obzirom na to da izmjene Ustava, donošenje i mijenjanje zakona, odluka i drugih akata mogu činiti samo ustavni i demokratski izabrani organi i institucije na nivou države i entiteta.

Prema njegovim riječima, BiH se unedogled pretvara u državu intervencionizma, savremenog i nepravnog protektorata i u imperiju međunarodne zajednice.

- Zbog toga su opravdani zahtjevi za zatvaranje OHR-a, jer je on sada dio problema, a ne rješenja. Istovremeno, aktuelno je pitanje nekompletnog sastava i načina rada i odlučivanja Ustavnog suda BiH, posebno što nema legitimitet zbog prisustva stranih sudija u njegovom sastavu, što dokazuje da BiH nije nezavisna i suverena zemlja, jer se u njoj krše personalna i teritorijalna načela koja se odnose na sastav pravosudnih organa - rekao je Dmičić.

S obzirom na to da je visoki predstavnik izašao iz okvira koji je postavljen, naglašava Dmičić, svi nivoi vlasti moraju raditi na uspostavljanju moderne, efikasne i demokratske države i organa i institucija koji će biti samostalni i odgovorni za stanje i budućnost i evropski put BiH i njenih entiteta, obezbjeđujući time uslove da Aneks 10 bude završen i da je mandat visokog predstavnika okončan.

Dmičić kaže da Republiku Srpsku niko ne može da osporava, jer je nastala na političkoj volji srpskog naroda i značajnog broja pripadnika ostalih naroda u njoj.

- To je učinjeno prije tri decenije. Ona je utemeljena na pravu na samoopredjeljenje i samoorganizovanje, u skladu sa međunarodnim pravom i relevantnim dokumentima. Sa pravnog i političkog stanovišta ovo suđenje je atak, izvor loših skoro tragičnih poruka i u njima moraju voditi punu brigu i imati odgovornost svi oni bez kojih ne mogu da se vrše nikakve promjene dejtonskih, ustavnih rješenja, odnosno bez saglasnosti svih učesnika i potpisnika, kao i država – potpisnika i svjedoka ovog trajnog međunarodnog mirovnog ugovora - istakao je Dmičić.

On je podsjetio da su u proteklom tridecenijskom razvoju ustanovljeni svi njeni organi i institucije koje su osnova njene državnosti, prava na samoorganizovanje i saradnju unutar i izvan BiH.

- Dakle, kao državotvorni dio BiH ona ima legalno i legitimno pravo da odlučuje o svojoj sudbini, opstanku i razvoju. U tom kontekstu, i odnos prema našem Ustavu je u aksiomu - nije važno protiv kolike i kakve sile se boriš, već kakvu svetinju braniš. Riječ je o Republici Srpskoj i njenom Ustavu – njenim interesima i potrebama, organima i institucijama - naglasio je Dmičić.

Pratite nas i putem Vibera