Akcize na gorivo neće biti ukinute, kategoričan je lider SNSD-a. Milorad Dodik poručuje da će i u Domu naroda biti protiv, jer je cijena goriva u BiH ista ili niža u odnosu na region. Eliminacijom tih prihoda, kaže, smanjuje se razvojna šansa.
"I pored činjenice da je Srbija skinula akcize za 50 odsto, cijena goriva u BiH i Republici Srpskoj je jeftinija nego u Srbiji, da ne govorim o Hrvatskoj", rekao je Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a.
"Ako su one na niskom nivou, nećete moći da izgradite nijedan auto-put. Nema bogate zemlje bez redovnih poreza koji se plaćaju. Ovdje se stvara potpuno iracionalan pristup u kojem treba da se svi porezi oslobode da bi kao svi živjeli bajno i svi bi bili srećni, što naravno nije tačno. To znači da nema puteva, škola, obdaništa, bolnica i mnogo čega drugog", dodao je Dodik.
U Upravi za indirektno oporezivanje, koja provodi te propise, kažu da bi ukidanje akciza dovelo do značajnog gubitka prihoda po tom osnovu. Lani je prikupljeno oko 510 miliona. Prostom računicom, ukidanjem akciza, za pola godine BiH bi izgubila oko 255 miliona.
"Radi se dakle o značajnim prihodima koji se prikupljaju po tom osnovu i svakako prilikom neke izmjene zakonskog rješenja, treba da se uradi dobra i kvalitetna analiza, da budemo sigurni šta je to što što nas sigurno očekuje. Dakle, koliki će biti gubici Prihoda, odakle će se oni nadomjestiti s jedne strane i s druge strane hoće li ukidanje akciza i u kojoj mjeri dovesti do smanjenja cijena naftnih derivate na tržištu BiH", rekao je Ratko Kovačević, šef Odjeljenja za komunikaciju i međunarodnu saradnju u Upravi za indirektno oporezivanje.
Za takvu analizu, upravo se zalažu u SNSD-u. Ukidanje akciza je čist populizam i obmana javnosti, poručila je ranije i šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić. Krajnje vrijeme jeste da se i struka nešto pita, poruka je ekonomskih analitičara. Ukidanje akciza ne mora da znači jeftinije gorivo. Objašnjavaju, tako je samo u uslovima perfektnog tržišta.
"Ako ukinemo akcize mi kao malo tržište, koji nemamo vlastite, domaće proizvodnje, nego sva proizvodnja dolazi iz uvoza, onda imamo jedan veliki nesrazmjer između elastičnosti inostrane ponude i domaće tražnje. U takvim okolnostima, lako se može desiti da ukidanje akciza ne dovede do smanjenja maloprodajnih cijena, nego da se taj novac prelije u džepove inostranih dobavljača, odnosno da pređe u njihov profit", rekao ke Milenko Krajišnik, profesor na Ekonomskom fakultetu.
Jednostasvno rečeno, kupac, maloprodavac u BiH kada kupuje iz inostranstva derivate nema luksuz da se „pogađa“ za cijenu. Ukidanje akciza bi mogli da iskoriste inostrani prodavci i pokušaju za isto toliko da podignu cijenu, te domaći neće biti u mogućnosti da je spuste. U tom slučaju, nikome se ne bi pomoglo, a ostali bismo bez manje prihoda u budžetu.