Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da BiH mora da se vrati slovu Dejtonskog sporazuma i da je njena postojeća struktura antiustavna.
"Postojeća struktura na nivou BiH je u potpunosti antidejtonska, antiustavna i vrijeme je da se kaže `stop`. BiH mora da se vrati slovu Dejtona. Nema druge opcije", rekao je Dodik u intervjuu za portal "Mađarski konzervativac".
On je rekao da između Republike Srpske i Federacije BiH "očigledno postoje razlike: suštinske, administrativne, političke - razlike svake vrste".
"Srbi koji žive u Federaciji BiH svedeni su na nivo statističke greške, marginalizovani. Federacija priznaje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika jer u njemu vide još jedan mehanizam za realizaciju vizije unitarne BiH. Ova ideja centralizovane, unitarne države u kojoj su muslimanski Bošnjaci većina, nezvanično im je obećana još u Dejtonu", rekao je Dodik.
On je dodao da su Bošnjaci "zato od potpisivanja na sve moguće načine - uz pomoć dijelova međunarodne zajednice - radili na slabljenju Republike Srpske i stvaranju i jačanju administrativnog aparata na nivou BiH".
"Malo je poznato da su, prema Dejtonskom sporazumu, na zajedničkom nivou u okviru Savjeta ministara bila predviđena samo tri ministra - ne ministarstva, već ministri. Sada se vidi razgranati aparat koji se godinama gradio, uz svesrdnu podršku dijela međunarodne zajednice, visokih predstavnika i Ustavnog suda BiH", ukazao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Bošnjaci "pokušavaju da od Savjeta ministara naprave punopravnu vladu" i "izmislili su bezbroj agencija da 'pokriju' sve nadležnosti koje im Dejton nikada nije dao".
"Nastavljanjem protivustavnog i nezakonitog djelovanja nametnutih institucija nastoji se postići ponižavanje Republike Srpske i uništavanje života naših građana. Sve - zaista sve - što ove institucije rade mora da bude zaustavljeno, a mi to radimo beskompromisno. Jer, iznad svega su Republika Srpska i žrtve za njeno stvaranje", rekao je Dodik.
On je dodao da "o tome neće biti pregovora i razgovora" i da je rukovodstvo Republike Srpske jedinstveno i odlučno u odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovog Aneksa četiri - Ustava BiH.
Dodik: Sve institucije Srpske funkcionalne
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas na posebnoj sjednici Skupštine grada Prijedora da u Srpskoj funkcionišu sve institucije i da je upravljiva, a da političko Sarajevo želi da putem vanustavnih Suda i Tužilaštva BiH kreira političke procese u BiH.
Dodik je u obraćanju napomenuo da je situacija u Srpskoj stabilna, i finansijska i bezbjednosna, dok je na nivou BiH složena.
"U Republici Srpskoj funkcionišu sve institucije i ne vidimo probleme koje se odnose na institucionalnu krizu. Srpska je upravljiva i u okviru nje se odvijaju procesi koji su važni za život Republike", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska nema plan secesije, već želi da se BiH uredi u skladu sa slovom Dejtona i Ustava BiH.
On je naveo da Republika Srpska pokušava da održi status u skladu sa slovom Dejtonskog sporazuma, a da je kulminacija te borbe baš u ovom vremenu, te podsjetio da su u proteklom vremenu uvedene vanustavne institucije.
Podsjetio je da je nelegalni stranac uveo prvi put u krivično zakonodavstvo da onaj ko ne poštuje odluke visokog predstavnika mora da bude kažnjen, te podsjetio da vanustavni Sud i Tužilaštvo BiH progone njega, ali i predsjednika Narodne skupštine i premijera.
Dodik je napomenuo da su ga kriminalizovali, izmišljali afere, da nije bilo dana i mjeseca da nije imao poziv iz suda i tužilaštva u Sarajevu, a sudili su mu jer je poštovao zakone Narodne skupštine i Ustav Srpske.
"Ključni proces je da Sarajevo želi da poruči Srbima da će svaki viđen Srbin biti procesuisran pred Sudom ako se drzne da nešto napravi. Sud i Tužilaštvo BiH su antisrpske institucije. Ako uspiju da satru autorititete u Republici Srpskoj ko će onda smjeti da potpisuje", naveo je Dodik.
On je rekao i da je Prijedor veoma perspektivna cjelina, koju vidi kao jedno od strateških mjesta u Republici Srpskoj i da zato želi da riješi problem koji ima sa plavljenjem.
Ukazao je da je Prijedor u prihodovnoj strani u Srpskoj na četvrtom ili petom mjestu i kroz razne uplate se vraća ovom gradu, ali zaslužuje daleko veći značaj koji mu želi dati.
Prijedor je pogođen poplavama 28. marta. Usljed obilne kiše porastao je vodostaj Sane i Gomjenice koje su se izlile, a poplavljeno je više od 800 domaćinstava.
Dodik: Novi ustav - izraz političke zrelosti i suvereniteta
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da proces donošenja novog ustava Republike Srpske predstavlja izraz političke zrelosti i suvereniteta.
"Konstantno se institucionalno borimo za poštovanje Ustava BiH i Ustava Republike Srpske. U ovom kontekstu treba da se shvati i proces donošenja novog ustava, koji predstavlja izraz naše političke zrelosti, suvereniteta, naše volje i odlučnosti da unaprijedimo Ustav Republike Srpske iz 1992. godine, koji ostaje politički i pravni temelj našeg entiteta", rekao je Dodik u intervjuu za portal "Mađarski konzervativac".
On je naglasio da se rukovodstvo Republike Srpske odlučilo na ovaj ključni korak da bi omogućilo pravnu sigurnost, stabilnost i prosperitetnu budućnost Republike Srpske.
Dodik je podsjetio da je Republika Srpska unijela svoj suverenitet u državnu zajednicu BiH 1995. godine, kada je pristala i potpisala Dejtonski sporazum.
"Od tog dana ne prestaju sveobuhvatni pritisci na nas, preko visokih predstavnika i Ustavnog suda BiH, sa neskrivenim ciljem da se, bez formalnih promjena, izmijeni pravni i politički okvir Srpske i stvori unitarna BiH", rekao je Dodik.
Dodik je podvukao da je "Republika Srpska kroz svoje institucije kontinuirano branila Dejtonski sporazum, usvajajući desetine zakona, odluka i zaključaka, neumorno ponavljajući da nije prihvatljiva nijedna ustavna promjena, mimo onoga što je dogovoreno u Dejtonu, jer ugrožava pravnu stabilnost i sigurnost njenih građana".
"Naša ključna i jedina smjernica u donošenju novog ustava jeste zaštita naših prava i povratak izvornom Dejtonskom sporazumu, što smo dužni učiniti iz poštovanja prema 34.000 žrtava Odbrambeno-otadžbinskog rata", naglasio je Dodik.
On je precizirao da Nacrt ustava definiše Republiku Srpsku kao suvereni ustavni entitet, zasnovan na volji naroda izraženoj kroz izbore i referendum.
"To je republika srpskog naroda, ali i svih drugih naroda i građana koji žive na njenoj teritoriji. Ovaj ustavni osnov garantuje ravnopravnost i zaštitu interesa svih njenih građana, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost. Ne samo da želimo, već smo i nepokolebljivi u opredjeljenosti da Republici Srpskoj vratimo ono što joj po Dejtonskom sporazumu s pravom pripada, te u reafirmaciji njene snage i posvećenosti pravdi i slobodi", naglasio je Dodik.
On je istakao da "Republika Srpska ima čvrst društveno-politički kontinuitet, a novi ustav je unutrašnje pitanje koje je isključivo u nadležnosti Narodne skupštine Republike Srpske".
"U ovaj proces smo krenuli vrlo promišljeno i odlučno odbacujemo stvaranje muslimanske, unitarne, bošnjačke države - ili, kako je sarajevski karijeristi radije nazivaju `građanske` Bosne", naveo je predsjednik Republike Srpske.