Odlučni smo da kreiramo jedan novi zakon, koji je u skladu sa Ustavom BiH i Ustavom Republike Srpske, koji bi se zvao Izborni zakon Republike Srpske, poručio je danas Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a.
Dodik je, nakon sastanka sa koalicionim partnerima u Banjaluci, rekao da su odnosi između Republike Srpske i nivoa BiH bitno urušeni činjenicom i ponašanjem koji izazivaju nelegitimni visoki predstavnik, odnosno, nelegitimni Šmit. Kako je rekao, Šmit pokušava da u praksu uvede nametanje određenih rješenja na koje nema pravo.
„Smatramo da su pitanje izbornog zakona jedan od najvažnijih pitanja za svako društvo, da donošenje izbornih zakona i izbornih pravila uvijek je stvar konsenzusa političkih igrača koji se pojavljuju na izborima a ne nekog stranca koji bi nešto nametao. Nismo spremni da prihvatimo bilo kakvo urušavanje ustavne pozicije Republike Srpske“, istakao je Dodik.
Što se tiče izbora delegata u Dom naroda, Ustav BiH je rekao da Republika Srpska putem svojih odluka bira delegaciju u Dom naroda, a ne da se ona bira onako kako su nam nametnuli u prošlosti, istakao je Dodik.
„Mi smo ovdje odlučni da kreiramo jedan novi zakon, koji je u skladu sa Ustavom BiH i Ustavom Republike Srpske, koji bi se zvao Izborni zakon Republike Srpske, predočimo ga našim partnerima u Skupštini,prije svega opozicionim partijama, koji podrazumijeva ustavno pozicioniranje Republike Srpske u provođenju ovih izbora kojih sam rekao, s tim što ne zadire u pitanje izbora na nivou članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstavnički dom, što bi radila Centralna izborna komisija. Sve druge izbore bi provodila naša Republička izborna komisija koja bi se ojačala ovim zakonom koji ćemo predložiti“, izjavio je Dodik.
Dodao je da Ustav BiH predviđa samo nadležnost za izbore za Predsjedništvo BiH i Predstavnički dom BiH. S druge strane, kaže Dodik, je činjenica da BiH nema klasični parlament, nego ima Parlamentarnu skupštinu, što treba da znači da je to zbor različitih skupština sa različitog nivoa.
„Oni pokušavaju da od toga naprave klasičan parlament, a od Savjeta ministara, koji je pomoćni organ Predsjedništva BiH, pokušavaju da naprave neku kvazi vladu BiH, Sve je to antiustavno i ne može da prođe. Ovaj zakon je već spreman kao i mnogi drugi koje smo najavljivali i u tom pogledu ćemo veoma brzo, nakon konsultacija koje smo dogovorili, predložiti tekst zakona Narodnoj skupštini da ga usvoji po hitnom postupku“, rekao je predsjednik Srpske i poručio da se ne može dozvoliti upravljanje izbornim procesima putem raznih mešetara.
On je rekao da je suvereno pravo naroda da odlučuje o tome koga će da bira i da nigdje nema da je Centralna izborna komisija nadležna za provođenje izbora na nekim nižim nivoima vlasti, ako to Ustavom nije isključivo precizirano.
Prije donošenja ovog zakona, nastavio je Dodik, ići će zakon kojim se na prostoru Republike Srpske zabranjuje djelovanje i primjena Izbornog zakona BiH.
Ustavni sud za nas ne postoji dok ne odu stranci
Predsjednik Srpske je poručio da Ustavni sud BiH nema legitimitet i da on ne može da radi na svojim pravilima koja nisu iznad Ustava i Dejtonskog sporazuma.
Istakao je da Ustavni sud ne može da radi ukoliko neko od sudija nije izabran, kao što je sada slučaj jer u njemu ne sjede sudije iz Republike Srpske.
"Onda to znači da ustavni sud ne može da održava svoje sjednice. Za nas ne postoji niti će postojati sve do momenta odlaska stranih sudija", istakao je Dodik.
Govoreći o Apelacionom odjeljenju Suda BiH, Dodik je rekao da gotovo postoji opšti konsenzus da sjedište Apelacionog odjeljenja bude u Republici Srpskoj, a Bošnjaci pokušavaju da nametnu da to bude Istočno Sarajevo.
„Mi smatramo da treba da bude u Banjaluci. Mi ćemo već sutra predložiti Predstavničkom domu, a time i Domu naroda BiH, da se taj zakon koje predviđa uvođenje apelacionog odjeljenja istog suda, sadašnje Apelaciono odjeljenje se izmješta i biće sjedište u Banjaluci. Biraće se tako što će VSTS to preuzeti na sebe. To je dio paketa koji je potreban za Еvropsku uniju, do marta da bude pitanje riješeno“, naveo je Dodik.