Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da će današnja sjednica Vlade Srpske u Srebrenici inicirati važne i krupne stvari i ukazati na sve žrtve, posebno srpske, kao i da srpski narod neće prihvatiti lažne političke konotacije stradanja.
Dodik je rekao da će se danas na sjednici Vlade danas u Srebrenici u saradnji sa lokalnim vlastima dogovoriti jedan dan koji će se godišnje obilježavati kao dan žrtava Srebrenice, imajući u vidu i bošnjačke i srpske žrtve na tom prostoru.
S druge strane, dodao je, Vlada će na njegov prijedlog prihvatiti inicijativu da se u narednih 30 dana sačini opširan izvještaj o funkcionisanju proteklih 30 godina sa rezultatom da se za 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Dejtonskog sporazuma, uruči prijedlog Srpske o sporazumnom razdruživanju.
Prijedlog će, kaže, biti da se sve vrati u okvire nadležnosti Republike Srpske i onoga što je Srpska unijela u BiH.
Dodik je napomenuo da je BiH nastala tako što je spojena volja Republike Srpske i Federacije BiH, te da je sačinjena o dva entiteta i tri konstitutivna naroda, ali je sve vrijeme muslimanski narativ bio da BiH nema entiteta i da oni od toga ne odustaju.
"Imaju i sponzore u okviru stranaca i to je očigledno sada dominantna politička opcija s njihove strane. S naše strane nismo dozvolili nikada da nas do te mjere razvlaste, da nemamo nikakve šanse", dodao je Dodik.
On je podsjetio da je bilo dosta bolnih stvari koje su vlasti Srpske prihvatale, a u kojima je međunarodna zajednica nametala svoju volju.
"Bili ste između toga nestati ili ponešto dati. I morali ste ponešto dati da dođemo danas u situaciju da možemo da tražimo mirni razlaz. I to ćemo pokušati da uradimo u narednih par godina jer ovo stvarno ne funkcioniše", naveo je Dodik.
Rukovodstvo Srpske se, kaže, okupilo danas u Bratuncu prije svega da oda poštu stradalim i skrene pažnju na 3.500 Srba ubijenih na ovim prostorima tokom proteklog rata.
On je ukazao da su svi koji su učestvovali u operaciji u Srebrenici, od političkog i vojnog i svakog drugog rukovodstva Republike Srpske iz tog vremena, pod naletom međunarodne nepravde danas procesuirani i osuđeni.
Dodik je upitao zašto je potrebno proglašenje dana sjećanja ako je neko individualno počinio zločin, te ukazao da to nije zabilježeno u svjetskoj istoriji.
Prema njegovim riječima, zemlje koje prihvataju rezoluciju o Srebrenici jer ona nije obavezujuća učiniće sve da Srbima nameću stvari da je to dan osjećanja.
"Mi se ne moramo tog dana sjećati jer ništa nismo ni uradili tog dana", rekao je Dodik u Bratuncu.
On je pojasnio da se na to odlučilo, prije svega Njemačka, jer kada se obilježi 11. jul onda nema dan oslobađanja Aušvica budući da se samo jedan dan genocida može obilježavati u svjetskim okviru.
Dodik je ukazao na činjenicu da je narodu na ovom prostoru u kolektivnom sjećanju Naser Orić i njegovi zločini počinjeni nad Srbima, a da se on slobodno šeta, smije žrtvama i pokušava da pokaže se nešto sasvim drugo.
O stradanju srpskog naroda, kaže Dodik, niko osim Srba ne vodi računa i sjećanje na to stradanje će se pamtiti onoliko koliko to narod bude činio.
"Očigledno je da pravde koja se zove sudovi za njih nema. Nisu pokušali da to učine ni u Hagu, a pogotovo to nisu radili na nametnutom inkvizicijskom sudu u Sarajevu", naveo je Dodik.
On je podsjetio da je muslimanska strana godinu i po dana prije nego što se desio taj događaj podnijela tužbu proti Srba za "genocid" u Srebrenici.
Podsjetio je i kako je bivši američki predsjednik Bil Klinton tražio da strada 5.000 Bošnjaka, kako bi nakon toga mogao da interveniše, a da je Alija Izetbegović bio veoma opredijeljen da se to desi.
Dodik je naglasio da Republika Srpska nikoga ne štiti od onih koji su učestvovali u zločinima prema drugim narodima, što nije slučaj sa Bošnjacima.
On je zapitao kako nakon današnjeg dana, kada se usvoji rezolucija, živjeti sa narodom u navodnoj ljubavi za koju stalno govore da je ovdje ima, kada oni smatraju i da su nerođena srpska djeca genocidna.
"I nerođenoj srpskoj djeci pokušavaju da nametnu taj narativ o tome kako su oni genocidni, a Republici Srpskoj stalno da osporavaju pravo na njeno postojanje", dodao je Dodik.
On je poručio da Srpska ne može da ostane u zajednici sa onima koji nisu prihvatili da realizuju slovo Dejtona, nego samo duh Dejtona.
"Ne možemo da budemo sa onima koji prihvataju intervencionizam, a ne žele da se dogovaraju. Hoćemo da budemo ono što jesmo, u skladu sa Ustavom i svim što Srpska ima", naglasio je Dodik.
On je istakao da kao predsjednik Republike smatra da su potpuno nemoguće okolnosti u kojima vlast Srpske treba da nastavi političku borbu u tome da se ravnopravno odnosi prema muslimanima u BiH, jer oni to ne žele.
Prema njegovim riječima, oni su izabrali isključivo jednu stvar, a to je da se putem međunarodne zajednice nametne koncept unitarne BiH.
Kada je riječ o broju stradalih Bošnjaka na području Srebrenice, Dodik je naglasio da nikada nije dokazana brojka koju oni navode, već su pokušali da dovezu mrtva tijela sa drugih prostora i da to prikažu kao ubijanje u periodu od 11. do 18. jula.
"Pa i one koji su stradali 1991, 1992, 1993, 1994. godine, prikazali su da su stradali u periodu od 11. do 18", dodao je Dodik.
On je naveo da je za svakom žrtvom ista bol, isti strah i niko ne može to da odvoji, ali je naglasio da je to bilo vrijeme u kojem se ratovalo.
"To je vrijeme u kome niste mogli, i ne pravdam nikoga ko je počinio zločin, niste mogli da spriječite mnoge stvari. Danas možemo da odamo poštu", dodao je Dodik, a prenosi Srna.