Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Еgić rekao je da je Vojska Republike Srpske na području Sarajevsko-romanijske regije branila srpska ognjišta i svoj narod, i to sa položaja koji su bili na srpskoj zemlji.
Еgić je istakao da VRS na tom području nije bila agresor kako to sve vrijeme pokušava da nametne bošnjačka strana, već je samo branila srpska ognjišta i svoj narod.
"Resorno ministarstvo će podržati inicijativu Boračke organizacije Republike Srpske da se pronađu katastarske čestice i time dokaže da su položaji VRS bili na srpskoj zemlji, odnosno na srpskom gruntu", rekao je Еgić Srni, povodom predstojećeg obilježavanja Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije.
Govoreći o značaju obilježavanja ovog istorijskog događaja, Еgić je istakao da je Sarajevsko-romanijska regija važna za Republiku Srpsku, jer su se na tom području vodile jedne od najžešćih bitaka zbog tada najveće koncentracije neprijateljskih snaga.
"Borci VRS na tom području imali su junačka djela jer su izdržali mnogo ofanziva, odbranili svoje teritorije i ognjišta, ali je, nažalost, poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma uslijedila katastrofa za srpski narod na tom području", rekao je Еgić.
On je najavio da će na Sokocu i Ravnoj Romaniji u subotu, 16. juna, biti obilježen Dan odbrane Sarajevsko-romanijske regije, istorijski događaj od republičkog značaja.
Obilježavanje ovog značajnog datuma, u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, počeće u 11.00 časova pomenom i polaganjem vijenaca na Vojničkom groblju Novi Zejtinlik na Sokocu, nakon čega će biti služen parastos poginulim borcima Sarajevsko-romanijske regije u 12.00 časova, rečeno je Srni u resornom ministarstvu.
Nakon parastosa u Manastiru Svetog Georgija na Ravnoj Romaniji, planirano je u 12.15 časova obraćanje zvaničnika, te umjetnički program.
U Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu ove regije poginulo je 4.000 boraca iz Sarajevsko-romanijskog korpusa, dok ih je oko 10.000 ranjeno. Ovaj korpus, koji je imao 15.000 do 18.000 boraca, bio je razmješten na širem području Sarajeva.
Neprijateljske snage pokušale su izvesti 35 ofanziva i pokušaja uništenja Sarajevsko-romanijskog korpusa.
Odbrana Sarajevsko-romanijske regije bila je jedan od najtežih zadataka koje je izvršila Vojska Republike Srpske, odnosno Sarajevsko-romanijski korpus tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Na Vojničkom groblju Novi Zejtinlik na Sokocu sahranjeno je 949 poginulih boraca Sarajevsko-romanijskog korpusa.
Kao vječni pomen srpskim junacima, na Ravnoj Romaniji je izgrađen Manastir Svetog Georgija, na čijim su zidovima u unutrašnjosti ispisana imena više od 4.000 poginulih srpskih boraca.
Korpus je formiran 22. maja 1992. godine prema nalogu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, a sjedište mu je bilo u Lukavici.